Ukázalo sa, že politicky heterogénne spojenectvo pacifistov, konzervatívcov, komunistov a nacionalistov, ktoré sa rozhodlo využiť vlnu odporu významnej časti verejnosti proti vojne v Iraku na zablokovanie vstupu Slovenska do jediného systému kolektívnej obrany a bezpečnosti, nebolo schopné predložiť serióznu alternatívu proti bezpečnostnej a obrannej stratégii Slovenska. Už preto petičná akcia nemohla byť dostatočne dôveryhodná a mobilizačná.
Sklamaní zástancovia referenda o vstupe do NATO, ako o tom svedčia okrem iného viaceré ohlasy čitateľov denníkov, však vinu zvaľujú na vládu. Vyčítajú jej, že sa ponáhľala s ukončením prístupového procesu do NATO a zastrájajú sa, že vládu vytrestajú neúčasťou v referende o Európskej únii. Jeden z nich napríklad napísal, že je zvedavý, ako potom zvolení zástupcovia moci ľudu z tejto šlamastiky vykľučkujú.
Ukazuje sa teda, že hlavný politický efekt, ktorý iniciátori petičnej akcie napokon dosiahli, je frustrácia značného počtu občanov a budúce oslabenie účasti na referende o Európskej únii. Miesto toho, aby si najmä pred svojimi prívržencami priznali organizačnú neschopnosť a ospravedlnili sa za to, že 19. februára nehoráznym spôsobom zavádzali, keď ohlásili 250-tisíc vyzbieraných podpisov, čo je viac ako faktický počet ku dňu konca petičnej akcie, uchýlili sa k nabubreným frázam o demokracii. Znova útočia na zástancov vstupu do NATO, ktorí iba zotrvávajú na chápaní životných záujmov Slovenska, vyjadrenom po dlhých odborných a politických diskusiách v Bezpečnostnej stratégii Slovenskej republiky, schválenej parlamentom, a mimochodom, záväznej pre vládu.
Takto vedený spor o referendum o jednom národnoštátnom záujme skomplikoval referendum o naplnení iného národnoštátneho záujmu. Táto referendovo-referendová súvislosť nastoľuje nielen otázky o politickej zodpovednosti a o zanedbaní informovania a diskusií o našich národnoštátnych záujmoch.
Na stole je aj otázka, či by sa v ústave nemalo presne určiť, v akom časovom rámci treba zozbierať 350-tisíc podpisov potrebných na vyvolanie referenda. Jasnejšie pravidlo by nás v budúcnosti mohlo ušetriť od zbytočných sporov a frustrácií.
Autor: PETER WEISS(Autor pôsobí na fakulte medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity)