Talianska opozícia obvinila premiéra Silvia Berlusconiho, že zneuctil štátnu vlajku. Vláda schválila nepatrné zmeny vo farbách vlajky. Ide o odtiene zelenej, červenej a bielej.
V Srbsku a Čiernej Hore sa zasa vášnivo hovorí o modrej. Hádka vznikla pre modrý pruhu na ich vlajke.
V Taliansku sa všetko spustilo, keď si pozorní okoloidúci všimli, že na talianskej vlajke na budove úradu vlády sú nejaké iné farby. Zelená je zrazu podľa BBC tmavšia ako bývala, červená je skôr purpurová a biela má nádych slonoviny.
Talianska vláda poverila vlani na jeseň tím, ktorí mal spracovať štúdiu o správnom sfarbení talianskej vlajky. Na Berlusconiho úrade vidieť prvý výsledok tejto práce.
Oponentom premiéra z novej farebnej trojkombinácie stavajú vlasy dupkom. „Je to skutočný farebný prevrat,“ zúri predseda Zelených Alfonso Pecoraro Scanio. Jeho strana je taká šokovaná, že chce o odtieňoch talianskej trikolóry nechať rozhodnúť v referende.
Nie všetci sú nahnevaní. „Našu vlajku spoznávam. Nie je škaredá, aj keď červená je trochu temnejšia,“ hovorí jeden Talian.
Podobne búrlivá debata prebieha aj v Srbsku a Čiernej Hore. Dve republiky novo vzniknutého štátu sa hádajú, ktorá presadí na červeno-bielo-modrú zástavu svoju modrú. Srbi vehementne presadzujú tradičný tmavší odtieň, Čiernohorci svoj svetlejší.
Čiernohorský predstaviteľ Branislav Rudovič tvrdí, že Srbi nemajú právo na vlastný odtieň. Navrhuje, aby vlajka nemala tri, ale len dva vodorovné pruhy - červený pre Čiernu Horu a modrý pre Srbsko.
Nový štát zatiaľ používa vlajku bývalej Juhoslávie, ale parlament by mal podobu vlajky, hymny a ďalších národných symbolov schváliť do konca roka. (čtk)