Štvorka, ktorú bolo pred a počas vojny v Iraku najviac počuť kritizovať Ameriku, prišla s návrhom vybudovať spoločné európske vojenské kapacity, ktoré by neboli koordinované s NATO.
To podľa mnohých ohrozuje ďalšie fungovanie aliancie a ešte viac podkopáva narušené vzťahy medzi takzvanou starou Európou a Amerikou. Najmä britské médiá za akciou vidia snahu Francúzska a Nemecka ukázať, že nemusia byť závislí od Ameriky.
Kritika sa zniesla najmä na návrh „štvorky“ vytvoriť „jadro“ kolektívneho strediska pre plánovanie a riadenie vojenských operácií, ktoré by únia podnikala sama, bez podielu NATO. Zdôvodnila to tým, že doteraz sa na také operácie počítalo s využitím národných prostriedkov, takže viac krajín EÚ by muselo budovať také pracoviská, čo by viedlo k zbytočnému zdvojovaniu a plytvaniu prostriedkami.
Odporcovia namietajú, že by únia vôbec nič také nemala budovať, mala by teda za všetkých okolností využívať vojenské štruktúry NATO.
„Myslíme si, že je nutné vylepšovať európsku vojenskú schopnosť, nie však duplikovať štruktúry, ktoré sú už k dispozícii v NATO,“ povedal v stredu v Prahe britský minister obrany Geoffrey Hoon.
Jeho taliansky kolega Antonio Martino označil iniciatívu za neprijateľnú, podobne ako španielska ministerka zahraničia Ana Palaciová.
Šéf americkej diplomacie Colin Powell nasadil ironický tón: „To, čo potrebujeme, je viac prostriedkov, nie viac generálnych štábov,“ povedal tým, že európski spojenci nemajú dôvod budovať štruktúry oddelené od NATO.
V Bruseli počuť aj obhajcov plánu. Tvrdia, že európske krajiny len zhrnuli závery doterajších summitov EÚ a NATO.
„V rezolúcii nie je nič, čo by ‘pätnástka‘, prípadne ‘devätnástka‘ už skôr neschválila,“ podotkol bruselský politológ Peter Ludlow. „Tí, ktorí ju kritizujú, jednoducho posunuli bránku o kus vedľa, aby mohli dávať góly.“
Debata presne zapadá do rozkolu medzi „starou“ Európou, ktorá odporovala americkej preventívnej vojne v Iraku, a „novou“ Európou, ktorá ju podporila. Väčšina francúzskych aj nemeckých médií svojim štátnikom nevyčíta obsah obranného posolstva, ale jeho načasovanie. Považuje ho za zbytočné prilievanie oleja do ohňa.
KAREL BARTÁK,
čtk, Brusel