Súhrn správ z 30. apríla

BRATISLAVA 1. mája (SITA) -


TIMES: Štyria oponenti irackej vojny za zriadenie obrannej centrály

Dnešné britské denníky venujú veľkú pozornosť francúzsko-nemecko-belgicko-luxemburskej dohode o zriadení novej obrannej centrály, ktorá umožní Európskej únii uskutočovať vojenské operácie nezávisle od Severoatlantickej aliancie. Ako píše denník Times, varovanie o zániku NATO tentokrát už nie je len obyčajným preháňaním. Sme svedkami pomalej smrti aliancie a včerajší plán štyroch európskych krajín jej uštedril veľmi tvrdý úder.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

MZV: Pri riešení európskej bezpečnosti nesmie dôjsť k oslabeniu NATO

Slovensko vníma otázky bezpečnosti a obrany na európskom kontinente komplexne, a preto je pri ich riešení treba brať do úvahy transatlantický rozmer. Podľa Ministerstva zahraničných vecí SR (MZV SR) je dôležité opierať sa o osvedčené mechanizmy, ktoré poskytuje Severoatlantická aliancia (NATO). Preto je potrebné dôsledne zvažovať jednotlivé iniciatívy a zapojiť do ich príprav všetkých relevantných aktérov tak, aby nedošlo k prípadnej duplicite NATO, alebo k oslabeniu tohto obranného zoskupenia.

Slovensko považuje za dôležité naplniť ciele stanovené Európskou úniou (EÚ) v rámci Európskej bezpečnostnej a obrannej politiky (ESDP), na ktorej je Slovensko pripravené aktívne participovať.

SkryťVypnúť reklamu

JENSBY: Spoločná obranná politika EÚ nesmie byť na úkor NATO

Európske krajiny by sa mali snažiť o vytvorenie spoločnej obrannej a vojenskej politiky, nemalo by sa to však diať na úkor transatlantickej spolupráce. "Nemá zmysel duplikovať veci, ktoré existujú už na transatlantickej úrovni," konštatoval to v stredu v Bratislave minister obrany Dánskeho kráľovstva Svend Aage Jensby. Minister obrany Ivan Šimko v reakcii na utorkovú dohodu Belgicka, Francúzska, Nemecka a Luxemburska o vytvorení multinárodného operačného a plánovacieho strediska pre európske vojenské operácie, do ktorých nie je zapojené NATO, zopakoval stanovisko vlády. Podľa neho, Slovensko podporuje "vytváranie bezpečnostného piliera v rámci EÚ, ktorý bude niesť väčšiu zodpovednosť za bezpečnosť v Európe, bude však súčasťou transatlantického bezpečnostného systému".

SkryťVypnúť reklamu

BRITÁNIA: Blair kritizoval obrannú iniciatívu štyroch krajín EÚ

Britský premiér Tony Blair sa v stredu vyjadril, že je rád, že sa nezúčastnil na "minisummite" štyroch európskych krajín o užšej obrannej integrácii Európy. Belgicko, Nemecko, Francúzsko a Luxembursko sa v utorok na tomto summite dohodli okrem iného aj na vytvorení multinárodného veliteľského a plánovacieho strediska pre budúce európske vojenské operácie, do ktorých sa nebude zapájať Severoatlantická aliancia (NATO). Týmto spôsobom chcú vytvoriť jadro užšej európskej obrannej integrácie mimo aliancie - niečo, s čím Británia podľa Blaira nesúhlasí a preto ho ani na summit nepozvali. "Skutočný dôvod včerajšieho stretnutia bol ten, že tieto krajiny neboli spokojné s našou iniciatívou smerujúcou k prepojeniu európskej obrany s NATO," vyhlásil Blair na pôde britského parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

USA: Nové veliteľské stredisko európskych síl nadbytočné

K spoločnému plánu štyroch krajín Európskej únie (EÚ) - Belgicka, Francúzska, Nemecka a Luxemburska - vytvoriť multinárodné veliteľské stredisko pre budúce európske vojenské operácie, do ktorých sa nebude zapájať Severoatlantická aliancia (NATO), sa ešte v noci na stredu vyjadrili aj Spojené štáty. Podľa Washingtonu bude takéto nové stredisko nadbytočné a Európa skôr potrebuje lepšie zbrane, ako nové veliteľské štruktúry. Spomínané krajiny naopak dúfajú, že sa im takýmto spôsobom podarí vytvoriť základné jadro užšej obrannej integrácie Európy. "Nepotrebujeme viac veliteľstiev. Potrebujeme viac vojenských schopností a potrebujeme vytvárať ozbrojené sily, ktoré sú vybavené tak, ako majú byť," reagoval na plán Belgicka, Francúzska, Nemecka a Luxemburska americký minister zahraničných vecí Colin Powell.

SkryťVypnúť reklamu

NATO: Spojenci budú spolupracovať so Salernskou univerzitou

Memorandum o vzájomnej spolupráci podpísali v stredu v Neapole predstavitelia katedry environmentálnych a teritoriálnych štúdií Salernskej univerzity (DiSAT) a hlavného veliteľstva Spojeneckých síl v južnej Európe (AFSOUTH). Ako agentúru SITA informoval Úrad NATO pre informácie a tlač, v memorande sa uvádza, že AFSOUTH a DiSAT majú spoločný záujem na rozvíjaní čoraz hlbšieho chápania kultúr, ekonomík, geopolitickej situácie a vojenskej a bezpečnostnej situácie v južnej Európe a v stredomorskej oblasti. Preto chcú spolupracovať na identifikácii špecifických subjektov spoločného záujmu a potom sa nimi zaoberať v detailných výskumných programoch.

KUKAN: Podpora únii je vysoká, dôležitá je však účasť na referende

SkryťVypnúť reklamu

O prípravách na referendum o vstupe do Európskej únie (EÚ) hovoril v stredu minister zahraničných vecí Eduard Kukan s dánskym ministrom obrany Svenom Aageom Jensbym. Konštatoval, že podpora členstva Slovenska v únii je u obyvateľstva vysoká, dôležitou však bude nad päťdesiatpercentná účasť na referende. Kukan vyjadril nádej, že dánsky parlament ratifikuje aj pristúpenie SR k NATO. Slovensko by tiež uvítalo viac dánskych investícií. Na rokovaní so slovenským partnerom Ivanom Šimkom ocenil dánsky minister obrany postoj Slovenska, ktorý zaujalo k Irackej kríze. "Sme presvedčení, že toto rozhodnutie bolo dobré," dodal.

EÚ: Šéfovia diplomacií dvadsaťpäťky o bezpečnostnej a obrannej únii

O návrhu na vytvorenie európskej bezpečnostnej a obrannej únie budú od štvrtka do nedele rokovať na gréckom Rhodose ministri zahraničných vecí členských a pristupujúcich krajín Európskej únie. Slovensko bude zastupovať šéf diplomacie Eduard Kukan. MZV SR agentúru SITA informovalo, že predmetom diskusie bude okrem spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky aj situácia v Iraku a mierový proces na Blízkom východe. Na vytvorenie európskej bezpečnostnej a obrannej únie vyzvali v utorok na schôdzke v Bruseli najvyšší predstavitelia Nemecka, Francúzska, Belgicka a Luxemburska. Ubezpečili, že ich plán nie je namierený proti Severoatlantickej aliancii či Spojeným štátom, naopak, má toto spojenectvo posilniť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 505
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 186
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 818
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 982
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 647
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 781
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 491
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu