Pribilinec olympiádu vyhral (1988), diaľkarka Eva Šuranová bola na nej tretia. Bežec Plachý bol na olympiáde „len“ piaty a šiesty.
V celoslovenskej postupovej súťaži žiakov a žiačok narodených 1. septembra 1987 a mladších na 800 metrov (dievčatá) a 1500 m (chlapci) ide o beh, ktorý je pre podmienky iste najdostupnejším športom zo všetkých. A vonkoncom nejde iba o atletiku. Dĺžku zvládne každé zdravé dieťa. Predsa je však dostatočne náročná, a tak si už vyžaduje trocha prípravy, a predovšetkým pravidelnosti.
Podporovateľom projektu je Pos Am Bratislava, spol. s r. o. Jej riaditeľ Marian Marek bol aktívnym míliarom. Sám tvrdí, že nie nejakým mimoriadnym, ale beh je vášeň na celý život.
Organizátormi, podporovateľmi, fanúšikmi, pomocníkmi by mali byť aj všetci telocvikári, rodičia chlapcov a dievčat, ktorí majú o súťaž záujem. Na svete je totiž dosť málo športov, v ktorých beh nehrá žiadnu úlohu. Zorganizovať súťaž možno prakticky všade, v prvých čiže školských kolách pravdepodobne nič nebráni pripraviť športovisko na bársakej merateľnej trati.
Slovenská atletika v žiadnom prípade nevyniká, hoci práve mládež naznačuje, že by zo súčasnej pozície chudobnej šľachtičnej (proklamačne sa k nej síce kde kto správa ako ku kráľovnej, v skutkoch však žije skôr na podpore) by mohla byť aspoň dôstojná dáma. Práve v behu na 800 metrov sa nám črtá možnosť. Martinská študentka Lucia Klocová (narodená 20. januára 1983), žijúca v Košťanoch nad Turcom, vypracovala sa na svetovú nádej, je dvojnásobnou juniorskou majsterkou Európy a striebornou a bronzovou medailistkou z majstrovstiev sveta tejto vekovej kategórie. Dodnes nemá žiadne extra podmienky. K nim Jozef Plachý napríklad povedal: „Štyri razy som vyhral halové majstrovstvá Európy, doma som však ani nevedel, ako sa behá pod strechou. Na beh skutočne stačí príroda.“
Pohľad na slovenské míliarske tabuľky naháňa husiu kožu. Na poste 800 metrov tróni čas Jozefa Plachého 1:45,4 min. z roku 1969, v historickom tucte najlepších Slovákov je jediný výkon z tohto storočia (vlani Hanzel 1:48,94 na 10. mieste). Jasne kraľujú sedemdesiate a osemdesiate roky.
Na 1500 metrov drží náš rekord 3:39,4 min Ivan Kováč z roku 1974, ďalšie tri časy sú zo sedemdesiatych rokov, ani jeden z tohto storočia.
Obaja rekordéri na atletike iste nezbohatli, ale práve kráľovná športu im veľa dala aj do civilného života. Z Plachého je významný právnik, z Ivana Kováča známy rozhlasový reportér. Na dnešnej atletike však možno slušne zarobiť, aj to môže byť motív usilovať sa. Slovenský atlét posledných troch rokov, guliar Milan Haborák, sa trpezlivo roky pretláča do absolútnej svetovej špičky. Zatiaľ je pred jej dverami, v popredí medzinárodnej. A iste sa nesťažuje na finančnú núdzu. Behy sú ozdobami mítingov, míliarske trate vyvrcholením pretekov. Aj z tohto zorného uhla sa možno pozrieť na súťaž Hľadáme nového Jozefa Plachého. (pf)