kého filmu, Osobnosti erotického filmu a Homosexuálne imaginácie. Predstavia v nich diela talianskych režisérov Piera Paola Pasoliniho a Bernarda Bertolucciho, Japonca Nagisu Ošima, Angličana Dereka Jarmana a ďalších. Zaujímavé budú aj snímky, ktoré premietnu v cykloch Film a tanec, Exjuhoslovanský film, Holandský film, Experimentálny film, Nový český film, Krátkometrážna tvorba a Filmové výročia.
Už tradične však neoddeliteľnou súčasťou týždňa filmov býva Slovenský deň a ten bude práve dnes. V rámci neho uvedú filmy Krajinka režiséra Martina Šulíka, Hana a jej bratia Vladimíra Adáska a zatiaľ posledný a úspešný generačný film mladej režisérky Evy Borušovičovej Vadí nevadí.
Zámerom Slovenského dňa je predstaviť účastníkom slovenskú kinematografiu v celej jej šírke, od vzniku až po súčasnosť. Preto jeho súčasťou bude i retrospektíva filmov Martina Hollého Balada o siedmich obesených, Medená veža a Signum Laudis. Martin Hollý tohto roku jubiluje - má 70 rokov.
Ďalšou významnou udalosťou má byť profilová prehliadka dokumentárnych filmov Fera Feniča a prezentácia krátkych animovaných, hraných i dokumentárnych diel slovenských poslucháčov Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Oslavuje aj prvý slovenský celovečerný film Jánošík - ten má osemdesiat rokov. Na programe teda bude jeho projekcia so živým hudobným sprievodom.
Popri Asociácii českých filmových klubov a Národnom filmovom archíve v Prahe sú už desiaty rok spoluorganizátormi školy aj Asociácia slovenských filmových klubov a Slovenský filmový ústav Bratislava.
(kul, tasr)