„Muži sú robustnejší, ženy vedia zas všetko brať intenzívnejšie a cieľavedomejšie. Žena je verná, muž odchádza - za to všetko môže evolúcia. Práve ona vyformovala z muža ctižiadostivého poľovníka a zo ženy urobila neúnavnú zberačku. Toto evolučné dedičstvo z doby kamennej sa prejavuje aj v modernom 21. storočí,“ tvrdia psychológovia.
„V pradávnych dobách bol muž pánom pustatiny a to ho naučilo orientovať sa rýchlo a presne a podpísalo sa pod jeho schopnosť priestorového videnia. Z tohto dôvodu je dnešný muž napríklad neporaziteľný pri zaparkovaní v džungli áut pred supermarketom.
Poľovačka v praveku naučila muža odhadnúť presne vzdialenosť, rýchlosť a pohyby jeho koristi. Nemožno sa preto čudovať skutočnosti, že dnešní muži s vytržením sledujú futbalovú loptu alebo hokejový puk,“ tvrdí americký psychológ a sociológ Paco Underhill. „Ženy sa naproti tomu dlhé stáročia orientovali na zber lesných plodov a húb, veľkú časť dňa trávili zháňaním potravy pre rodinu a brali všetko, čo mohli nájsť pod stromami a kríkmi. Toto dedičstvo praveku sa prejavuje ešte aj dnes láskou žien k potulkám po hypermarketoch.“
Muž vstúpi do supermarketu preto, aby si tam kúpil niečo určité a rovnako ako za čias pradávnej poľovačky, sa nedá pomýliť ničím iným. Ženám naproti tomu spôsobuje istý požitok vydať sa na hľadanie a túlať sa medzi preplnenými regálmi aj niekoľko hodín.
Rozdielne stratégie poľovníka a zberačky možno skutočne objaviť v ľudskom mozgu, tvrdia psychológovia. Oblasť pre priestorové vnímanie leží u mužov v pravej prednej časti mozgu a je vyvinutá osobitne silno. U ženy sa táto špecializovaná oblasť nedá presne lokalizovať. Jej schopnosti úspešnej zberačky to však neovplyvňuje. Žena má osobitne vyvinutý zmysel pre sladké a pre rozlišovanie chutí vôbec. V praveku totiž práve ona kontrolovala stupeň zrelosti lesných plodov a starala sa o to, aby nájdené korienky neublížili jej deťom. U mužov sa chuťové poháriky špecializovali viac na rozlíšenie horkého a slaného. Práve táto skutočnosť vedie k tomu, že pán tvorstva dokáže bez mihnutia oka konzumovať neuveriteľné potravinové kombinácie, napríklad čokoládu zapíjať pivom.
Svoje evolučné vlohy neoklame ani jeden muž, či žena. Objavujú sa však už aj určité zmeny: sú muži, ktorí vedia zastať úlohu matky lepšie ako ženy a existujú ženy, z ktorých sú dnes ideálne vedúce pracovníčky, uzatvára Die Welt. (tasr)
Porovnanie demografickej situácie zúčastnených krajín
UKAZOVATEĽ
lepšie priemerné horšie
Hrubá miera pôrodnosti SR, Rumunsko Maďarsko, Ukrajina,
(7,5 - 10,7) Rumunsko Bielorusko Lotyšsko
Poľsko, Litva
Úhrnná plodnosť Poľsko, Maďarsko, Bielorusko
(1,09 - 1,43) SR, Rumunsko Lotyšsko
Litva Ukrajina
Hrubá miera úmrtnosti Poľsko, SR Litva, Bielorusko,
(9,7 - 14,4) Rumunsko Maďarsko,
Lotyšsko,
Ukrajina
Dojčenská úmrtnosť SR, Litva, Ukrajina, Rumunsko
(8,8 - 20,5) Poľsko Lotyšsko
Maďarsko,
Bielorusko
Hrubá miera sobášnosti Bielorusko, Poľsko, SR, Maďarsko,
(3,9 - 7,0) Rumunsko Litva Lotyšsko
Ukrajina
Hrubá miera rozvodovosti Poľsko, SR, Maďarsko, Litva,
(1,1 - 4,6) Rumunsko Lotyšsko Ukrajina
Bielorusko
Hrubá miera potratovosti Poľsko, SR Litva, Ukrajina, (3,9 - 14,2) Maďarsko, Rumunsko,
Lotyšsko Bielorusko
Očakávaný vek dožitia - ženy Poľsko, Lotyšsko, Rumunsko,
(73,3 - 77,3) Litva Maďarsko Ukrajina
SR Bielorusko
Očakávaný vek dožitia - muži Poľsko, SR Litva, Lotyšsko,
(62,7 - 77,3) Maďarsko Ukrajina
Rumunsko Bielorusko
Demografická reprodukcia SR (+0,8) Litva(-1,0) Maďarsko(-4,3)
Poľsko(+0,5) Rumunsko(-1,5) Bielorusko(-4,4)
Ukrajina (-6,0)
Lotyšsko(-6,5)
(Zdroj:Medzinárodné stredisko pre štúdium rodiny, 1998)