Deti z veľkých rodín bývajú tolerantnejšie

Medzinárodné stredisko pre štúdium rodiny robilo v roku 2000 výskumný projekt Rodina očami stredoškolskej mládeže. Hoci tento výskum nebol reprezentatívny, mohol by slúžiť ako vodítko na orientáciu v názoroch mladých ľudí na tento problém. S pracovníčkou

strediska sociologičkou PhDr. SYLVIOU PORUBÄNOVOU sme sa rozprávali o tom, ako vidia dnešní mladí ľudia rodinu a ako ich ovplyvnili spoločenské zmeny posledných desiatich rokov.

Čo očakávajú dnešní mladí ľudia od rodiny?

„Stále je to v prvom rade spolupatričnosť, pocit bezpečia a istoty. Ukázalo sa, že mladí ľudia, ktorí považujú svoju rodinu za šťastnú, sú pomerne často z duchovne orientovaných rodín. Nemuseli to byť nutne aktívni veriaci, za šťastných sa považujú najmä tí, ktorých, niečo drží.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Existuje nejaká súvislosť medzi počtom detí v rodine a dobrou rodinnou atmosférou?

„Výber rodín bol náhodný, ale v podstate sa vo výskumnej vzorke rodiny rozložili asi tak, ako sú rozložené aj v populácii. Vo viacdetných rodinách (nad štyri deti) sa ukázala menšia konfliktnosť. Možno sú tieto deti tolerantnejšie – sú navyknuté viac vydržať, viac sa deliť a neventilovať precitlivene životné situácie.“

Z výskumu vyplynulo, že mladí ľudia sú presvedčení, že v rodinách sa znížila súdržnosť a vzrástla nezávislosť a orientácia na úspech. Dá sa povedať, že slovenské deti vedie k nezávislosti rodina?

„Nie, považujeme to za spontánny proces, ktorý je viditeľný všade vo svete. Jednoducho mladí ľudia u nás tiež sledujú tento trend. Znamená to napríklad, že sa konečne posunul sobášny vek do vyšších ročníkov, k porovnateľným hodnotám vonku. Na Slovensku bol jeden z najnižších sobášnych vekov – 21 u žien a 23 u mužov. Mladí ľudia dnes zrejme odsúvajú manželstvo a rodičovstvo preto, že majú iné možnosti realizácie, ale aj preto, že považujú za nevyhnutné najprv sa zabezpečiť a až potom si založiť rodinu. Myslím si, že tento posun neovplyvnilo rodinné prostredie, ale spoločenská zmena. Mladí sa začínajú otvárať svetu.“

SkryťVypnúť reklamu

Považujete posunutie sobášneho veku za pozitívum?

„Na to sa názory líšia aj medzi odborníkmi. Dnes už rodičia nemajú silu, financie ani možnosti pomáhať svojim deťom v takej miere, ako kedysi. Niektorí sú presvedčení, že starý model utužoval rodinné vzťahy. Ale tá závislosť bola vynútená - nebola to voľba. Viacerí tento posun považujeme za pozitívum. Veď polovica slovenských dievčat sa vydávala tehotných okolo 21. roku, pretože najmä v malých mestách nemali veľmi čo iné robiť.“

Osamostatňujú sa dnes mladí ľudia skôr?

„Väčšie mestá sú otvorenejšie svetu, je tam väčšia sloboda. V chudobných regiónoch ako Orava, Kysuce sa žije tradičnejšie, väčšinou pre nedostatok peňazí. Ale tak, ako sa otvára svet a my sa otvárame svetu, tak sa situácia v rodinách mení.“

SkryťVypnúť reklamu

Prečo dnes rodiny absolvujú spoločne menej spoločenských aj športových akcií?

„Ľudia sa viac orientujú na profesiu, na úspech a na spoločné aktivity je jednoducho menej času. Každý člen rodiny sa orientuje viac na seba – to považujem za negatívum.“

Ako sa zmenil rodinný život?

„Mnohí mladí ľudia tvrdia, že rodina im poskytuje menej priestoru na úprimné vyjadrenie svojich citov, že klesá ich možnosť správať sa otvorene. Pozorovania hovoria, že v rodinách stúpa konfliktnosť. Príčinou je nedostatok financií, strata zamestnania, neistota aj nedostatok času. Do psychologických poradní prichádza stále viac klientov pre konflikty, ktoré nedokážu zvládnuť. Mnohí však prichádzajú až vtedy, keď je ich problém už problémom pre psychiatra. A deti málokedy spontánne vyhľadajú pomoc odborníka. Skôr sa zveria priateľovi či členovi rodiny. Ísť do poradne, čo i len preventívne, sa u nás stále považuje za hanbu. Verejná mienka diktuje, že človek je povinný zvládnuť svoj život a psychiku. Sme skrátka konzervatívni.“

SkryťVypnúť reklamu

MONA GÁLIKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 535
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 210
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 915
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 952
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 869
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 810
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 465
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu