Demografické problémy neobišli ani nás

„V porovnaní so západoeurópskym regiónom je v postkomunistických krajinách vysoká úmrtnosť a nízky očakávaný vek dožitia, čo signalizuje zlý zdravotný stav obyvateľstva. Stále klesá pôrodnosť, do záporného populačného prírastku sa zatiaľ nedostali len ...


Demografický vývoj je vývoj populácie v krajine, ktorý hovorí o tom, koľko ľudí sa rodí, koľko zomiera, koľko ich pracuje a či sú schopní postarať sa o tých, ktorí ešte nepracujú, alebo už nepracujú. Je to dôležitý ukazovateľ sociálnej štruktúry.



„V porovnaní so západoeurópskym regiónom je v postkomunistických krajinách vysoká úmrtnosť a nízky očakávaný vek dožitia, čo signalizuje zlý zdravotný stav obyvateľstva. Stále klesá pôrodnosť, do záporného populačného prírastku sa zatiaľ nedostali len dve krajiny – Poľsko a Slovensko. Populácia v transformujúcich sa krajinách starne a feminizuje sa. Klesá sobášnosť, rastie rozvodovosť a čoraz viac detí sa rodí mimo manželstva.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Toto sú spoločné tendencie ôsmich postkomunistických krajín – Bieloruska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska, Rumunska, Slovenska a Ukrajiny. Vyplynuli z projektu, ktorý vypracovalo Medzinárodné stredisko pre štúdium rodiny v Bratislave.

„Podnet na hlbší prieskum prišiel ešte v roku 1997,“ hovorí Jarmila Filadelfiová, jedna z koordinátorov a riešiteľov projektu. „Chýbal nám akýkoľvek prehľad o sociálnych a rodinných politikách krajín strednej a východnej Európy, preto sme sa rozhodli zmapovať ich. Nájsť bázu na hľadanie vzájomných súvislostí. Aj preto ide o unikátny projekt, málo krajín totiž hľadá súvislosti medzi demografiou a rodinnou politikou. Keďže chceme vstúpiť do EÚ ako rovnocenný partner, a to aj v oblasti sociálnej a rodinnej politiky, musíme vedieť, aké kroky, aké typy politík existujú. Zistiť, čo by mohlo pomôcť i nám.“

SkryťVypnúť reklamu

Projekt však poukázal aj na to, že každá krajina si musí hľadať svoju cestu. Okrem spoločných tendencií má totiž každá svoje špecifiká.

Špecifiká krajín

V Maďarsku už viac ako dvadsať rokov trvá úbytok populácie. V Bielorusku i na Ukrajine rastie etnická migrácia a zhoršujú sa ukazovatele zdravotného stavu, najmä v dôsledku černobyľskej tragédie.

Rumunsko je špecifické vysokou potratovosťou a obrovskou dojčenskou úmrtnosťou, Lotyšsko vysokým podielom starých ľudí v populácii, špeciálne žien.

V Litve narastajú nemanželské spolužitia a deti narodené mimo manželstva. „Vďaka“ absolútnemu zákazu interrupcií v Poľsku rastie potratová turistika, pričom populačný prírastok sa naďalej nezvyšuje.

A čím je špecifické Slovensko? „Národné špecifiká nemusia byť vždy len negatívne. Dokazuje to práve Slovensko, kde od roku 1990 prudko klesla potratovosť, a to aj bez legislatívneho zákazu interrupcií,“ hovorí J. Filadelfiová.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci majú problémy

Závery projektu - demografický vývoj postkomunistických krajín sa nedá hodnotiť ako priaznivý. I keď niektoré majú lepšie, iné horšie podmienky, ani o jednej sa nedá povedať, že by bola bez demografických problémov. (Slovensko sa v celkovom hodnotení ôsmich krajín ocitlo spolu s Poľskom na prvých dvoch miestach.)

Väčšina krajín si túto situáciu uvedomuje a snaží sa ju riešiť pomocou špeciálnych programov. Každý z nich však začína i padá s ekonomickými možnosťami krajiny.

Je nutná reforma

Peter Guráň z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, taktiež koordinátor a riešiteľ projektu, to vidí takto: „Výdavky na sociálne dávky a služby stále rastú, ale príjmy z poistného a zo štátneho rozpočtu paralelne klesajú, pretože stále rastie nezamestnanosť. Situácia je už vyhrotená, sociálny systém je taký preťažený, že ho nemôžeme utiahnuť. Je nutná reforma, vláda sa však k nej nevie odhodlať, lebo by musela začať robiť nepopulárne kroky - napríklad zvyšovať hranicu dôchodkového veku. Ale treba si uvedomiť, že nejde o nič ojedinelé, robia to tak všetky krajiny. Ani nás nečaká nič iné, len musíme mať trocha odhodlania a politickej vôle. Iste, tie zmeny neprebehnú za rok alebo za dva, je to dlhodobý proces, rozložený na desať, dvadsať rokov. Ale vyžaduje si ich život a demografická situácia.“

SkryťVypnúť reklamu

SOŇA REBROVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 582
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 114
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 918
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu