BANSKÁ BYSTRICA – Turisti prichádzajúci do Banskej Bystrice sa len s veľkými problémami dozvedia informácie o zaujímavých kultúrnych či historických pamiatkach v okolí mesta a zohnať tam ubytovanie priamo na mieste je takmer nemožné. Skoro žiadna obec nemá smerové ani informačné tabule, ktoré by už na hlavných ťahoch upozorňovali na nejakú zaujímavosť.
Čerínsky Kostol sv. Martina, vzácnu historickú pamiatku zo začiatku 14. storočia, síce vidno, pretože je na vyvýšenom mieste, ale značenie pri hlavnej ceste naň neupozorňuje. Rovnaké zabudnutie postihlo aj jeden z mála drevených kostolíkov v Hronseku, na ktorý upozorňuje len smerová tabuľa v obci bez bližšieho opisu pamiatky. Aj k hradu v Slovenskej Ľupči a nedávno vykopanému Kláštorisku by sa turisti dostávali len prácne. Pár kilometrov od Banskej Bystrice je aj rodisko spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského a Jozefa Murgaša, vynálezcu telegrafu. Nájsť si ho však môžu len miestni znalci. Prírodná rezervácia ľudovej architektúry v Španej Doline sa o značenie aspoň pokúša, ešte v tejto sezóne by mohla byť zviditeľnená. Ubytovanie zoženiete väčšinou až v Bystrici, iba Tajov má aj kemp a niekoľko turistických chatiek.
Turisti sú tu odkázaní len na informácie z bedekrov a Kultúrne a informačné stredisko v centre Banskej Bystrice. Ani cesta k nemu však nie je dostatočne vyznačená, takže mnohí naň natrafia len preto, že je priamo na námestí. Vedúca strediska Magdaléna Machunková tvrdí, že kultúrne a historické pamiatky v okolí Banskej Bystrice vôbec nie sú dostatočne zviditeľnené a do niektorých pamiatok sa vôbec nedá dostať, lebo sú zatvorené, ako napríklad Farský kostol na banskobystrickom námestí. Od iných, ako je pamätná izba obetiam fašizmu v Nemeckej, sú kľúče vo vzdialených strediskách.
Informácie o pamiatkach sú občas zverejnené aj na internetových stránkach, ale ich adresu sa nemáte kde dozvedieť.
DANIEL VRAŽDA