
Grant Hackett sa teší z víťazstva a z nového svetového rekordu na 1500 m v. sp. na MS v plávaní v japonskej Fukuoke. Austrálčan dosiahol čas 14:34,56 min. Starý rekord prekonal o 7,1 sekundy.
FOTO - TASR/AP
fenomenálneho Iana Thorpa. Šesť zlatých medailí na jedných MS ešte nikto v histórii nezískal, podobný kúsok na olympiáde sa podaril len Nemke Kristin Ottovej v Soule 1988. Sedem zlatých spod piatich kruhov má len Američan Mark Spitz z Mníchova pred 29 rokmi. Osemnásťročný austrálsky hrdina vychádzal z vody jediný raz ako porazený - na krauliarskej stovke skončil štvrtý, plával ju však na veľkom podujatí premiérovo. A v tej chvíli mal vo Fukuoke zaplávané tri svetové rekordy a k ďalšiemu pomohol austrálskej štafete na 4 x 200 m voľný spôsob.
Silu Austrálie v plávaní, v medailovom poradí najúspešnej krajiny šampionátu, dokumentoval na 1500 m Grant Hackett, keď svetový rekord krajana Perkinsa zlepšil o neuveriteľných sedem sekúnd, i Geoff Huegill na motýľkarskom šprinte. Austrália chcela byť najlepšia v bazéne a cieľ v Japonsku splnila. A od OH v Sydney výrazne pokročila, veď doma získala len päť titulov.
Na päty jej dokázali šliapať len Američania, ktorí po Sydney zostavili úplne nový tím a mladíci v Japonsku nesklamali. V súčte všetkých plaveckých medailí boli dokonca úspešnejší, získali ich o sedem viac. Víťazstvá Bala na 50 m znak, 19-ročného Hansena na 200 m prsia či o rok mladšej Coughlinovej na znakárskej stovke patrili k prekvapeniam šampionátu.
Jeho ženskými hviezdami sa s tromi zlatými stala Austrálčanka Petria Thomasová a Holanďanka de Bruijnová, ktorá na rozdiel od našej Moravcovej v poolympijskom oddychu nestratila toľko zo svojej formy. Martine však ťažko niečo vyčítať, vo Fukuoke zo seba vydala všetko a nebyť povestnej stotinovej smoly (na 100 m voľný spôsob), nevracala by sa po piatich rokoch úspechov z vrcholného šampionátu bez medaily. Pred MS síce opatrne splietala reči o zlate na dvesto kraul, v bazéne jej však chýbal väčší počet natrénovanej špeciálnej rýchlostnej vytrvalosti, ktorej nedostatok bolo najmä vo finišoch cítiť.
Moravcová si z výsledkov až takú ťažkú hlavu nerobila, štvrté a piate miesto na svete stále znamená veľa, v jej prípade sme však zvyknutí na vyššie méty. I na zlepšené osobné maximá, ktorých sme sa po dlhom čase nedočkali.
Z medailových cieľov však po Fukuoke nemieni zľaviť, plávať chce do aténskej olympiády a zbierať ich na všetkých nadchádzajúcich šampionátoch. Po chvíľke oddychu by to vraj mohla byť tá Martina, na akú sme zvyknutí.
Okrem nej nás reprezentoval už len trnavský znakár Miroslav Machovič, a hoci pred MS nie a nie pokoriť limit, šancu predsa len štartovať v Japonsku dokázal využiť. V každej z troch disciplín dodatočne stanovený limit pokoril a na päťdesiatke sa blysol slovenským rekordom 26,51. Škoda len, že na dvojstovke si semifinále nevyplával.
Z diváckeho hľadiska bol šampionát mimoriadne úspešný. Súťaže počas dvoch dní videlo naživo 156 443 divákov, čo je historický rekord. Rovnako ako 136 krajín, ktoré na MS štartovali. Rekordom je i 25 európskych krajín, ktoré z Japonska preberali televízny signál.
RASTISLAV HRÍBIK ,Fukuoka