Ústavný súd rozhodol, že to je plne v súlade s maďarskou ústavou. V pozadí rozhodnutia bol podnet z roku 1993, podľa ktorého maďarské zákony v rozpore s ústavou obmedzujú právo pacientov rozhodovať o svojom osude.
V záujme práva pacientov na dôstojnú smrť by mala byť podľa navrhovateľov v určitých prípadoch dokonca povolená aktívna eutanázia aj vtedy, ak o to pacient sám nepožiadal. Príčinou poslednej požiadavky bol prípad, keď matka zabila vlastné nevyliečiteľne choré a trpiace dieťa a bola potom súdená za vraždu.
Podľa včera uverejneného názoru ústavného súdu síce platné právne normy do určitej miery naozaj obmedzujú práva nevyliečiteľných pacientov, tieto obmedzenia sú však potrebné v záujme ochrany života.
Súd naopak ponechal v platnosti možnosť takzvanej pasívnej eutanázie vyplývajúcej zo zákona o zdravotníctve z roku 1997. „To znamená, že nevyliečiteľne chorý má za určitých podmienok právo odmietnuť lekársky zákrok, ktorý by ho ďalej udržiaval pri živote,“ interpretuje rozhodnutie ústavný právnik István Lövetei.
Maďarský parlament podľa súdu nemusí vo veci eutanázie prijímať nijaké nové zákony ani novelizácie. Podávateľov pôvodného podnetu, medzi ktorými je aj dnešný zástupca maďarského ombudsmana, rozhodnutie súdu sklamalo. Rozhodnutie naopak privítali predstavitelia maďarských cirkví. (pm)