
Kim Ryung-sung (vpravo), severokórejský vládny poradca, a juhokórejský minister pre zjednotenie Jeong Se-hyun zúrivo debatovali aj počas večere. FOTO - REUTERS
ch štátov, že nebude vojensky napadnutá. Západným diplomatom to vraj potvrdil predstaviteľ čínskej vlády. Prísľuby Pchjongjang údajne vyjadril ešte na stretnutí s USA minulý týždeň v čínskom Pekingu.
Americký minister zahraničných vecí Colin Powell včera potvrdil, že Pchjongjang Washingtonu predložil svoj návrh riešenia krízy. Spojené štáty ho teraz študujú. „KĽDR uznala celý rad sporných krokov, ktoré robila, a v podstate dala najavo, že je ochotná ďalej rokovať,“ vyhlásil Powell. „KĽDR ale bude za svoje ústupky chcieť niečo významné,“ dodal minister.
Aj v juhokórejskej tlači sa včera začali objavovať zmienky o pozitívnych bodoch návrhu KĽDR Spojeným štátom.
Brífing čínskeho odborníka na Severnú Kóreu pre západných diplomatov bol neobvyklým krokom Pekingu, ktorý bol v dňoch 23. - 25. apríla organizátorom rozhovorov v rámci úsilia o ukončenie polročnej krízy okolo podozrivého nukleárneho programu Pchjongjangu.
KĽDR vyjadrila záujem o nadviazanie normálnych diplomatických vzťahov so Spojenými štátmi. Severokórejčania však zároveň vydali varovanie, že pristúpia k „mimoriadnym opatreniam“, ak sa Spojené štáty vrátia ku „svojim tradičným úskokom“. No od požiadavky viesť len dvojstranné rokovanie s USA odstúpili.
To zrejme zlepšilo náladu Juhokórejčanom, ktorých ministri celý včerajší deň bezvýsledne rokovali so svojimi severnými kolegami.
Severokórejská delegácia odmietala s partnermi z juhu hovoriť o jadrovom zbrojnom programe svojej krajiny a namiesto toho vyzvala Soul na intenzívnejšiu „hospodársku spoluprácu“ a spoločné organizovanie festivalov. Ministri z Pchjongjangu vyhlásili, že o jadrovom programe budú diskutovať iba so Spojenými štátmi. „Žiadali sme oficiálne vysvetlenie nejasností okolo vlastníctva jadrových zbraní, ale Severokórejčania sa vyhli priamej odpovedi. Chceli sa hvoriť len o hospodárskej spolupráci,“ uvádza sa v juhokórejskej tlačovej správe. Pojem „hospodárska spolupráca“ Severná Kórea používa na označenie jednostrannej juhokórejskej materiálnej pomoci KĽDR.
Už počas rozhovorov s USA minulý týždeň v Pekingu Severokórejčania údajne naznačili, že sú ochotní odstaviť jadrový arzenál, ak USA podniknú ústretové kroky a podpíšu zmluvu o neútočení. KĽDR sa pri rozhovoroch neoficiálne priznala, že má jadrové zbrane. (čtk, reuters, tasr)