
Plagát v Šanghaji vyzýva ľudí, aby nepľuvali na zem. Tradičná čínska medicína považuje hlieny za prejav prirodzenej nerovnováhy organizmu a pľuvanie sa považuje za zdravú vec. Situácia sa v posledných rokoch trochu zlepšila, najmenej 300 miliónov Číňanov však pripúšťa, že pľujú, kade chodia. Na hornom zábere je lekár pred nemocnicou v Tchaj-peji, ktorú zatvorili, keď sa tam objavilo sedem podozrivých prípadov SARS. FOTO – ČTK/AP
Najhoršie obdobie SARS už má väčšina krajín za sebou, situácia sa bude zhoršovať iba v ČíneDavid Heymann zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) včera oznámil dobré aj zlé správy o šírení infekčnej choroby SARS (ťažký akútny syndróm dýchacích ciest). Tá ďalej ničí desiatky ľudských životov a ázijskú ekonomiku.
Dobrou správou je, že vo väčšine krajín je choroba už na vrchole. „Zdá sa, že vrchol je na všetkých miestach, o ktorých vieme od 15. marca, s výnimkou Číny,“ vyhlásil David Heymann a podotkol, že ide o Kanadu, Hongkong, Singapur a Vietnam.
Najmä z tejto krajiny prišla nádejná informácia. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa tam chorobu podarilo zastaviť. Vietnamské ministerstvo zdravotníctva však varovalo, že ešte vždy existuje vysoké riziko, že by chorobu mohli opätovne doviezť cestujúci z iných krajín.
Zlou správou je, že choroba ešte v Číne nedosiahla vrchol. Na otázku, či verí, že sa šírenie choroby podarí zastaviť, Heymann, ktorý má vo WHO na starosti nákazlivé choroby, odpovedal, že v to dúfa. „Kľúčom je Čína, a tá je zatiaľ veľkou neznámou v rovnici. Ak Čína SARS nezastaví, nebude možné túto chorobu eliminovať.“
Najľudnatejšia krajina na svete včera oznámila osem úmrtí a 203 novo infikovaných ľudí. Veľa práce podľa neho čaká na vedcov. Nejasné je napríklad ešte stále aj to, aký dlhý inkubačný čas má vírus.
Nemecký poradca WHO Wolfgang Preiser tvrdí, že čínske opatrenia na letiskách, kde kontrolujú cestujúcich, či nie sú chorí, sú nedostatočné. Preto hrozí rozšírenie SARS aj v Európe. „Kontroly leteckých pasažierov stále nepriebehajú tak, ako by mali. Hovorím to na základe vlastnej skúsenosti, letel som z Číny v sobotu,“ tvrdí nemecký virológ. „Ak sa to nepodarí dostať pod kontrolu, musíme rátať s tým, že sa to rozšíri aj do Európy.“
Inokedy rušný Peking sa podobá po zatvorení verejných budov skôr na mesto duchov. Ľudia chodia von len v nevyhnutných prípadoch. Objavili sa dosiaľ nepotvrdené správy, že sa počíta na určitý čas aj so zatvorením medzinárodného letiska, aby sa hlavné mesto izolovalo.
„Ľudia sa veľmi boja,“ opísal pre BBC situáciu v Pekingu mladý muž. „Mnohí si myslia, že ak to chytia, už nemajú šancu prežiť. Ľudia sa spolu nerozprávajú – ak idete do supermarketu a spýtate sa predavačky, neodpovie vám.“ Osobná hygiena sa stala posadnutosťou. „Sú ľudia, ktorí si umývajú veľmi často ruky, možno 20-krát za deň, a každú polhodinu si prikladajú ruku na čelo, či nemajú teplotu.“
(mch, reuters, čtk)