y - sa na rokovanie vlády dostane pravdepodobne v pôvodnej verzii 20 : 20. „Som ochotný diskutovať aj o iných sadzbách, ale priestor na to musí byť vymedzený úsporou,“ vyhlásil včera minister Ivan Mikloš a dodal, že napríklad jednopercentné zníženie navrhovanej sadzby dane z pridanej hodnoty by sa rovnalo poklesu príjmu štátu o šesť miliárd korún. „Zhruba v tom jednom percentuálnom bode priestor (na zníženie) vidím,“ povedal Mikloš. Zopakoval, že akákoľvek verzia nesmie ohroziť cieľ postupného poklesu schodku v štátnom rozpočte.
Nižšia ako 20-percentná daň z pridanej hodnoty by podľa neho znamenala, že sa nebude môcť uvažovať o znížení odvodového zaťaženia. To pôvodne malo umožniť zrušenie aktívnej politiky zamestnanosti, ktorú dnes sčasti financujú podnikatelia.
Vláda by sa mala koncepciou reformy zaoberať v máji. Mikloš upozornil, že ani sadzby, na ktorých sa napokon zhodne vláda, nemusia byť posledné. „Už rok 2004 nám ukáže, či naše odhady boli príliš opatrné. Ak sa ukáže, že realita je lepšia, tak sa otvorí priestor na ďalšie znižovanie sadzieb ešte v tomto volebnom období,“ dodal.
Napriek kladnému postoju ekonomických ministrov zostáva politická podpora daňovej reformy neistá. Predseda ANO Pavol Rusko včera predstavil alternatívnu výšku sadzieb. Rovnú daň chce mať 15- až 16-percentnú, daň z pridanej hodnoty 18- až 19-percentnú. „To sú naše hranice, kam sme schopní zájsť,“ vyhlásil Rusko. Úplne jednotná nie je ani SDKÚ. Minister dopravy Pavol Prokopovič je stále zástancom paušálnej dane. Mikloš ju však naďalej považuje za nespravodlivú a koncepcia ráta s jej zrušením. „Zo zákona selektovaným skupinám umožňuje výhodnejší systém zdanenia ako iným,“ spresnil výhrady Mikloš.
Ústupku sa však dočkali vinohradníci. Mikloš uznal, že zavedenie spotrebnej dane na takzvané tiché víno by skomplikovalo konkurencieschopnosť slovenských vinárov a pripustil ďalšiu diskusiu o nižšej dani, než pôvodne navrhoval.
JURAJ JAVORSKÝ, joč