
Nemecká ekonomika robí kancelárovi Gerhardovi Schröderovi vrásky - ani ukončenie konfliktu v Iraku náladu nemeckým firmám nezdvihlo. Nemecko potrebuje podľa odborníkov hlbšie štrukturálne reformy.
FOTO - TASR / AP
o obavami okolo konfliktu.
Index však v apríli zareagoval ďalším poklesom z 88,1 na 86,6 bodu, založeným na prieskume siedmich tisícok nemeckých firiem o súčasných a budúcich vyhliadkach ekonomiky. „Ešte stále tu nie sú nijaké náznaky lepších dní pre nálady v nemeckom biznise,“ povedal prezident inštitútu Ifo Hans-Werner Sinn. Výsledný pokles bol zaznamenaný vo všetkých sektoroch nemeckého priemyslu okrem veľkoobchodníkov.
„Údaje neboli vo všeobecnosti dobré, dramatický pokles signalizuje, že ekonomika sa stále neodrazila od dna,“ povedal Christophe Weil z Commerzbank. Zároveň podotkol, že nemecká ekonomika je v základoch slabá, potrebuje štrukturálne reformy a politici by mali na problémy patrične zareagovať. Konať by tiež mala Európska centrálna banka, a to znížením úrokových sadzieb.
Nemecký kancelár Gerhard Schröder sa v posledných mesiacoch usiloval nájsť podporu pre radikálne zmeny, aby zmenil spôsoby podnikania v Nemecku. Chce napríklad zjednodušiť pracovné právo a zmenšiť výhody plynúce zo sociálneho blahobytu.
Nevítaným prekvapením bola takmer okamžitá reakcia spoločnej meny euro. Po dobytí štvorročného maxima voči jenu v rannom obchodovaní spadlo euro z 132,97 na slabšiu úroveň 132,62 za jen. Oproti doláru kleslo euro z 1,1059 na 1,1035 za dolár. Podobne zareagovali akciové trhy.
Nemecké HDP by v tomto roku malo podľa zrevidovaných odhadov ministerstva hospodárstva rásť 0,75-percentným tempom, priemerný počet nezamestnaných dosiahne štyri a pol milióna osôb a inflácia jeden a pol percenta. (jog, bbc)