
Kto bude niesť za škandál zodpovednosť? To včera vicepremiér Csáky nepovedal. Jeho hovorca Miklósi (vpravo) sa stále bráni, že on pesničku neobjednal. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA - Pesničku, ktorá vyvolala posledný slovenský euroškandál, si telefonicky objednal Péter Miklósi, tvrdí producent pesničky Gabo Dušík. Miklósi, hovorca podpredsedu vlády Pála Csákyho, síce nepopiera, že Dušíkovi volal, ale hovorí, že nešlo o objednávku.
„Určite sa stala chyba. Stalo sa faux pas, ale rozhodne nie zo strany úradníkov Úradu vlády,“ povedal včera Csáky na mimoriadnej tlačovej besede k eurohymne. „Z Úradu vlády nikto nikomu nechcel nič nanucovať, nechceli sme nikomu ukradnúť pesničku, spochybniť autorské práva.“ Kto pieseň objednal, Csáky nepovedal, ani to, kto za škandál bude niesť zodpovednosť a kto pesničku zaplatí.
Minulý týždeň Úrad vlády ústami hovorcu Miklósiho tvrdil, že pesničku objednala agentúra Monarch, ktorá vyhrala konkurz na eurokampaň, včera bolo všetko inak. „V tejto chvíli neviem. Je to irelevantné. Nebude sa to viac vysielať,“ povedal Csáky, ako aj že Úrad vlády pieseň nezaplatí a nebude hľadať ani novú hymnu. „Takzvaná eurohymna v našom pôvodnom návrhu nefiguruje. O jej existencii sme sa dozvedeli až od hovorcu Miklósiho,“ povedal Peter Princ, riaditeľ agentúry Monarch. Ani agentúra teda pieseň nezaplatí.
V piatok Csákyho úrad pesničku stiahol. „Producent hrubo porušil svoje povinnosti pri vyrovnávaní autorských práv,“ zdôvodňoval krok hovorca Miklósi.
Autorské záležitosti má vyrovnať objednávateľ. „Prax je taká, že ak si niekto niečo zadá autorovi urobiť (prearanžovať, otextovať, preložiť), väčšinou si musí vybaviť aj súhlas,“ povedal pre SME právny expert na autorské právo.
Dušík tvrdí, že objednávateľom je hovorca Péter Miklósi, a preto by mal niesť aj zodpovednosť za usporiadanie autorských práv. „Miklósi si u mňa 11. 4. ústne objednal realizáciu pesničky Európa so slovenským textom, s požiadavkou, aby som hotovú nahrávku odovzdal 15. 4. ráno na Úrade vlády.“ Dušík tak urobil a Miklósi mu písomne potvrdil prevzatie dvoch kópií pesničky.
Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) na základe žiadosti maďarskej partnerskej organizácie ARTISJUS zakázal akékoľvek použitie neautorizovanej slovenskej verzie starého maďarského hitu. Pesničku hrali len raz na tlačovke Úradu vlády, bez toho, aby prešla konkurzom.