Na verejných vysokých školách dnes študuje 38 990 externistov. Nájdete ich najmä v odboroch Učiteľstvo a pedagogické vedy (44 percent) a Spoločenské vedy, náuky a služby (39 percent). Počet študentov, ktorí túto formu štúdia využívajú, stúpa. Kým v roku 1993 vysoké školy prijali len 2685 externých študentov, o sedem rokov neskôr to bolo už 12 782. Takmer päťkrát viac.
Na dennej forme štúdia však taký nárast nenastal, najmä z kapacitných dôvodov. V roku 1993 vysoké školy prijali 18 093 študentov, o sedem rokov neskôr 24 618 - čiže asi len o polovicu viac.
Postavenie externistov sa však z roka na rok zhoršuje. Pred pár rokmi od nich vysoké školy prostredníctvom nadácií či spolupracujúcich firiem začali pýtať peniaze. Mnohí externisti sa zmluvne zaviazali, že platiť budú, pretože vysokú školu potrebovali, respektíve chceli dokončiť. Každý rok musia vytiahnuť z vrecka od 10 000 do 35 000 korún.
V roku 2002 parlament schválil nový vysokoškolský zákon, ktorý mal vyberaniu poplatkov zabrániť. Nestalo sa tak.
Dnes externým študentom hrozí, že ak sa spoplatní štúdium, budú platiť dvojnásobne - školné vysokým školám a peniaze spomínaným firmám.
Vysoké školy sa obhajujú, že s vyberaním poplatkov nemajú nič spoločné. Bez ich súhlasu by však žiadna eseročka nemohla na ich fakultách „organizovať“ či „sprostredkovávať“ štúdium. Určite teda z toho vysoká škola, alebo jej štatutárni zástupcovia niečo musia mať.
Externí študenti budú mať podľa novely, ktorú má čoskoro schvaľovať vláda, oproti denným aj ďalšiu nevýhodu - nebudú mať možnosť požiadať o pôžičku, ani o sociálne štipendium.
Ako sa študuje externistom? Koľko sa od nich vybralo? A majú študenti možnosť získať peniaze späť?
To všetko nájdete v dnešnej prílohe.