Bratislava 28. apríla (TASR) - Vysoký štandard sociálnych práv v Európskej únii (EÚ) dnes v Bratislave prezentoval europoslanec a bývalý spravodajca Európskeho parlamentu pre Slovensko Jan Marinus Wiersma na 9. medzinárodnom seminári Európsky sociálny model, alebo prečo hlasovať za Európu.
"Európska únia neznamená len voľný trh a ekonomickú zónu, ale i sociálne trhové hospodárstvo," zdôraznil vo svojom príspevku. "EÚ od Lisabonského summitu v roku 2000 pripravila sériu politík zamestnanosti, vyššej kvality pracovnej sily a zvýšenie konkurencieschopnosti európskej ekonomiky. Neznamená to však znižovanie sociálnych istôt dosiahnutých v rámci Európy," uviedol. Vo väčšine európskych krajín daňový systém podporuje sociálnu politiku, Wiersma si však myslí, že na Slovensku majú politici tendenciu uplatňovať odlišné - americké modely.
Podľa Wiersmu by malo Slovensko z EÚ dostať veľa peňazí na základe využívania finančnej solidarity. "To znamená, že rozvinutejšie regióny prispievajú na menej rozvinutejšie," vysvetlil bývalý spravodajca Európskeho parlamentu pre Slovensko. Ako zdôraznil Wiersma, EÚ bola založená na myšlienke ochraňovať ľudí pred vojnou, ekologickými katastrofami, kriminalitou, ale i pred neistotami ekonomiky.
Na neuspokojivé výsledky Slovenska v sociálnej sfére, ktoré neušli bdelému oku predstaviteľov EÚ, upozornila vo svojom prejave výkonná tajomníčka Európskej hospodárskej komisie Brigita Schmögnerová: "Slovensko má najvyššiu nezamestnanosť z krajín V4, po Poľsku je u nás najviac mladých ľudí bez práce." Podľa Schmögnerovej oproti Európe zaostávame v miere kvalifikácie a vzdelania. "Ak by sme chceli dohnať EÚ, treba sa sústrediť na politiku zamestnanosti, zlepšovať podmienky pre podnikateľský sektor, i naopak kvalifikácie, vzdelávanie, dostupnosť informácií, zvyšovať profesijnú mobilitu," odporučila bývalá ministerka financií. "Ináč Slovensko stratí schopnosť dohnať európsku pätnástku, ale i súťažiť so vstupujúcimi krajinami," uzavrela.
Seminár, kde sa prezentoval aj ďalší europoslanec Simon Murphy z Veľkej Británie, zorganizovala Strana európskych socialistov, Nadácia Fridricha Eberta a tri slovenské ľavicové subjekty, SDSS, SDĽ a SDA. Jej predseda pre TASR zdôraznil, že európsky sociálny model, o ktorom sa na seminári viedli diskusie, si každá krajina dotvára svojimi vlastnými rozhodnutiami.