Washington 28. apríla (TASR) - Americký prezident George W. Bush dnes pred irackými prisťahovalcami v Michigane sľúbil, že Irak si zvolí vlastných najvyšších predstaviteľov bez zastrašovania Spojenými štátmi.
Davu, ktorý na privítanie Bushovi v meste Dearborn skandoval "U-S-A, U-S-A", americký prezident povedal, že "Irak bude demokratický". "Amerika nemá v úmysle vnucovať našu formu vlády či kultúry", uviedol zároveň Bush.
Bush sa vyjadroval v Dearborne - predmestí Detroitu -, kde sa asi 30 percent obyvateľov v ostatnom sčítaní prihlásilo k arabskému pôvodu.
"Ľutujem, že som tu nebol, keď padala socha (Saddáma Husajna v Bagdade)," zareagoval Bush na úvodný potlesk. Ako davu povedal, "ste živým dôkazom, že iracký ľud miluje slobodu a živým dôkazom, že Iračania môžu prekvitať v demokracii".
Minister obrany Donald Rumsfeld v rozhovore pre agentúru AP zdôraznil, že USA nedovolia, aby v Iraku vznikla náboženská vláda iránskeho typu.