BRATISLAVA – Korupciu pri udeľovaní niektorých typov licencií priznala až polovica podnikateľov, ktorá licencie dostala. Tento údaj v roku 1999 priniesla analýza stavu korupcie na Slovensku, ktorú financovala Svetová banka a agentúra USAID.
Vláda reagovala vyhlásením boja proti korupcii a pri udeľovaní licencií prijala zásady transparentnosti. Jednou z nich má byť aj „zverejnenie dôvodov odmietnutí“ a „zverejnenie informácií o tom, ktorým žiadateľom bola udelená licencia na dovoz a vývoz tovaru“. Ministerstvo poľnohospodárstva však tieto zásady nedodržiava.
Na internetovej stránke ministerstva, ktoré riadi Pavel Koncoš, možných záujemcov o informácie vopred odradzuje „zoznam skutočností, ktoré ministerstvo pôdohospodárstva nebude zverejňovať“. Zoznam obsahuje „informácie o tom, ktorým žiadateľom bola udelená licencia na dovoz a vývoz tovaru“, teda presne to, čo sa vo vláde navrhuje zverejňovať aktívne – teda nie až na požiadanie. Podľa Koncošových úradníkov totiž táto informácia „má charakter obchodného tajomstva“.
Hlavný koordinátor boja proti korupcii Michal Ivantyšyn s výkladom Koncošových úradníkov nesúhlasí: „Chceme, aby všetky licencie boli zverejnené na internete – udelené aj neudelené. Každé udelenie licencie je právny akt, ktorý urobil štátny orgán. Je jeho povinnosťou ho zverejniť a nevidím v tom žiaden problém. Niektoré licencie vari môžu obsahovať údaje, ktoré sa nemôžu zverejniť, ale základná informácia, kto dostal licenciu, by mala byť verejná. Budeme trvať na tom, aby boli sprístupnené na internete.“
Ak by sa právnici z protikorupčnej skupiny nedokázali dohodnúť s Koncošovými právnikmi, o probléme by rozhodla vláda. O materiáli, ktorý sa bude zaoberať licenčnou politikou, bude rokovať v septembri.
PETER KUNDER