
Obvineniu z krátenia daní čelil aj český mediálny magnát Železný. U nás sa celebritám podobné kauzy vyhýbajú.
Ilustračné foto - ČTK
BRATISLAVA – Veľa podnikov považuje platenie odvodov do poistných fondov za svojich zamestnancov za vyhodené peniaze. Niektorí z nich neplatia, hoci sa pred zamestnancami tvária, že svoju zákonnú povinnosť plnia. Boli už aj prípady, že bol zamestnávateľ odsúdený.
Pre krátenie alebo neodvedenie daní a poistného bolo k 30. júnu na Slovensku trestne stíhaných 920 podnikateľov. Takmer polovicu trestných oznámení iniciovali právnici Sociálnej poisťovne, o zvyšok sa postarali orgány činné v trestnom konaní alebo tretie osoby.
Súdy majú pred sebou ťažkú úlohu – podľa slovenskej legislatívy totiž možno niekoho za neodvedenie príspevkov do Sociálnej poisťovne trestne stíhať, až keď sa ukáže, že bolo úmyselné. „Príkladom je skúsenosť pobočky v Galante. Z troch iniciovaných trestných stíhaní bol v jednom prípade odložený z dôvodu nenaplnenia skutkovej podstaty trestného činu,“ tvrdí Sociálna poisťovňa.
Stáva sa však, že trestné stíhanie je zastavené pre dobrovoľné uhradenie dlhu. Takúto skúsenosť má pobočka poisťovne v Dunajskej Strede.
Poisťovňa má však aj pozitívne príklady: „Napríklad v roku 2000 Okresný súd v Žiline vydal trestný rozkaz na Soleymana S. za to, že nezabezpečil odvedenie zrazených dávok z miezd v objeme 290 miliónov korún. Cudzinec, ktorý podniká na Slovensku, bol odsúdený na trest odňatia slobody v trvaní jedného roka,“ píše Sociálna poisťovňa. „Výkon trestu však súd podmienečne odložil na skúšobnú lehotu v trvaní dva roky.“
Podobný prípad sa stal aj v okrese Levice. „Podnikateľ Juraj Z. pravidelne zrážal svojim zamestnancom z miezd peniaze, ktoré mal odviesť pobočke v Leviciach. Použil ich však na svoju podnikateľskú činnosť a spôsobil nám tak škodu 79-tisíc korún. Súd uznal, že ide o trestný čin sprenevery a odsúdil ho k dvojročnému podmienečnému trestu,“ uzatvára Sociálna poisťovňa.
TOMÁŠ VELECKÝ