OHRID - Rozhovory o ukončení odboja albánskej gerily v Macedónsku, ktoré sprostredkovali západní vyslanci, vraj podľa ich aktérov pokročili. Ani počas včerajšieho tretieho dňa však nebolo jasné ako. Vážne pochybnosti vládli v súvislosti so šancou na prelomovú dohodu, ktorá by zabránila občianskej vojne. Rokovaniam za zavretými dverami medzi zástupcami dvoch macedónskych a dvoch albánskych vládnych strán predsedal prezident Boris Trajkovski. Na stole leží návrh plánu na ukončenie päťmesačných zrážok s tým, že Albáncom poskytnú viac práv.
Po dvoch dňoch rokovaní, ktoré podľa jedného zdroja takmer skrachovali, vyjadrili predstavitelia albánskej strany optimizmus v hlavnej otázke - štatúte albánskeho jazyka. „Včerajšie rozhovory vyústili do pocitu, že prekážky týkajúce sa používania albánčiny boli prekonané,“ povedal Reuters nemenovaný zdroj zo Strany demokratickej prosperity (PDP), najväčšej strany macedónskych Albáncov. Ďalším bodom sporu je etnické zloženie polície. Podľa západného zdroja urobili Albánci v nedeľu „značné ústupky“, ktoré však nešpecifikoval. Rozhovory budú pravdepodobne pokračovať. Macedónska väčšina trvá na tom, že ústupky môžu viesť k rozdeleniu krajiny, a zvlášť premiér Ljubčo Georgijevski bol údajne „extrémne nepružný“. Jeho spolupracovník, minister vnútra Ljubče Boskovski vyzval v nedeľu na „obmedzenú akciu“ s cieľom zabrániť vzbúrencom obsadiť ďalšie územie. On sám v nedeľu večer vyviazol z útoku, ktorý na jeho auto podnikli neznámi páchatelia pri ceste zo Skopje do Tetova. Auto ministra sa vyhlo streľbe zo zálohy a nikto nebol zranený. Na Boskovského výzvu macedónski prokurátori včera požiadali súdy, aby vydali zatykače na 11 veliteľov albánskych vzbúrencov pre zločin terorizmu a protištátnu činnosť. Americký vyslanec James Pardew vraj Macedóncom pohrozil zastavením západnej pomoci. Podľa macedónskeho zdroja, ktorý o tom informoval, však prípadnú dohodu môže nakoniec zablokovať nesúhlas parlamentu.
Európska komisia včera oznámila, že pošle humanitárnu pomoc pre vyše 60-tisíc albánskych utečencov, ktorí ušli z Macedónska do Kosova, a pre asi 10-tisíc kosovských rodín, ktoré ich prijali. (reuters, čtk, zah)