
Japonský premiér Juničiro Koizumi dvíha rozetu víťazného kandidáta svojej Liberálnodemokratickej strany. V nedeľňajších voľbách do hornej komory parlamentu získala vládna koalícia dostatočnú väčšinu na presadenie ekonomickej reformy.
FOTO - REUTERS
Obľúbený japonský premiér Juničiro Koizumi získal vďaka mediálnej šikovnosti a odvážnym sloganom mandát na bolestné ekonomické reformy. Vládnuca koalícia získala v nedeľných voľbách do hornej snemovne parlamentu solídnych 78 zo zvoliteľných 121 kresiel, takže celkove ich tu má 139 z 247. Koizumiho vlastná Liberálnodemokratická strana (LDS) zvrátila trend, pri ktorom voliči čoraz viac opúšťali dlho vládnucich konzervatívcov.
Presne toto solídne víťazstvo potreboval Koizumi, aby prežil všetko spochybňovanie svojho vodcovstva zo strany starej gardy v LDS. Môže sa tiež odvolať na podporu národa pre svoje výzvy vyrovnať veľký štátny dlh, očistiť bankovníctvo zaťažené zlými pôžičkami a obmedziť úlohu paternalistickej vlády v ekonomike, ktorá sa už vyše desať rokov zmieta v stagnácii.
„Koizumi dostal, čo chcel. Povedal, že potrebuje výrazne vyhrať, aby mal mandát,“ hovorí profesor Kolumbijskej univerzity Gerald Curtis. „Teraz skúška nebude spočívať v tom, aký pôsobivý je v médiách, ale aký je v úlohe šéfa vlády. V priebehu niekoľkých mesiacov buď prejde, alebo zlyhá. Ak bude ďalej chrliť heslá… všetkých otrávi.“
Z krízy do krízy
Japonská ekonomika sa takmer s istotou uberá k štvrtej hospodárskej kríze počas posledných desiatich rokov. Ako v pondelok ukázali údaje, priemyselná produkcia Japonska klesala v júni už štvrtý mesiac bez prerušenia, čo pripomína náročnosť úloh, ktoré čakajú Koizumiho ekonomických poradcov. Nízke ceny tokijských akcií predstavujú ďalšiu nočnú moru, lebo podnecujú výzvy na nejakú formu vládnej pomoci.
Prvý skutočný boj je už „na spadnutie“ - politici a úradníci sa na budúci mesiac po prvý raz pokúsia zostaviť rozpočet na najbližší fiškálny rok. „Musia navrhnúť výdavky a príjmy, a to znamená načrtnúť aspoň zhruba, čo sa chystajú v rámci reformy urobiť,“ povedal Keith Henry z Ázijskej strategickej poradenskej služby. Zatiaľ však akýkoľvek výpad proti Koizumiho reformám bude skôr tajným pokusom než plným čelným zásahom vzhľadom na fakt, že strana je mu evidentne zaviazaná za volebný úspech. „Pokúsia sa vyvolať dojem, že reforma sa uplatňuje, ale v skutočnosti sa jej vyhnú,“ mieni Steven Reed, profesor politológie na Chuo University v Tokiu. „Otázke znie: obstojí, bude bojovať, alebo odíde?“
Pohrozil predčasnými voľbami
Koizumi pohrozil, že ak sa mu oponenti v LDS postavia na odpor, vypíše predčasné parlamentné voľby. Včera však vyjadril presvedčenie, že väčšina strany sa bude pridŕžať jeho reformistickej línie. Analytici sa zhodujú, že najlepšou Koizumiho zbraňou proti príslušníkom piatej kolóny v radoch LDS je vyhýbať sa zákulisným dohodám, ktoré prevažovali v koncepcii strany celé desaťročia a ktorými si získavala podporu verejnosti. Ak sa to bude dať uskutočniť. „Koizumiho sila spočíva v tom, že sa ľuďom páči, a ak ho stará garda spomalí alebo zastaví, myslím, že sa znovu vráti k národu, lebo boj pred očami verejnosti mu ide oveľa lepšie než boj za zatvorenými dverami,“ mieni americký politológ Reed.
(reuters, vil)