Za svoje zotrvanie medzi šestnástkou najlepších tímov vďačia regionálnemu prvku v systéme turnaja. Po beznádejnom vypadnutí sa do áčka vrátili vždy po zvládnutí ázijskej kvalifikácie. Naposledy im na to 4. februára stačilo jediné víťazstvo nad Čínou 15:0.
Vývoj hokeja v Japonsku formovali tréneri i hráči z Kanady, Ruska i Česka (E. Novák, F. Kaberle st.). Svetlejšie chvíle zažil počas eufórie okolo zimných olympiád v Sappore 1972 a najmä v Nagane 1998. Vtedy pod vedením kanadského kouča Dave Kinga Japonci zdolali Rakúsko 4:3 a remizovali s Bieloruskom 2:2.
Zástupcovia vyspelej športovej krajiny sú v hokeji limitovaní fyzickými parametrami. Na druhej strane svojou oddanosťou a učenlivosťou sú vďačným materiálom pre každého trénera. Problémom však je ich nižšia schopnosť taktickej improvizácie.
V japonskej klubovej súťaži hrá šesť mužstiev, dominuje tím Kokudo Keikaku, kde pôsobili fínski internacionáli Seppo Repo a Juhani Tamminen.
Na MS do Fínska prišli Japonci pod vedením fínskeho trénera Tima Tuominena s tradične húževnatým tímom, ktorý môže byť predovšetkým zásluhou korčuliarskej neúnavnosti v úvode turnaja exotickým orieškom.
V doterajších troch vzájomných zápasoch so Slovenskom najtesnejšie prehrali Japonci o štyri góly.
Bilancia SR - Japonsko: 3 zápasy, 3 výhry, skóre 24:9.
29. 8. 1993 - olympijská kvalifikácia v Sheffielde: SR - Japonsko 7:2.
13. 4. 1995 - MS B kategórie v Bratislave: SR - Japonsko 9:3.
29.4. 2001 - MS A kategórie v Nemecku: SR - Japonsko 8:4.