Explózie muničného skladu v Bagdade vyvolali hnev a protiamerické protesty

Bagdad 26. apríla (TASR) - Silné explózie, ktoré dnes ráno otriasli americkým muničným skladom v Bagdade a pripravili o život najmenej 14 civilistov, ...

Bagdad 26. apríla (TASR) - Silné explózie, ktoré dnes ráno otriasli americkým muničným skladom v Bagdade a pripravili o život najmenej 14 civilistov, vyvolali u Iračanov hnev a rozpútali protiamerické protesty.

Muničný sklad armády USA v štvrti Zaafaraníja na juhovýchode Bagdadu explodoval v skorých ranných hodinách po tom, ako naňho zaútočili neznámi muži.

Podľa americkej armády útočníci vypálili na sklad svetlice, čo spustilo sériu silných detonácií. Podľa britskej agentúry Reuters výbuchy pripravili o život najmenej deväť civilistov, vrátane troch novorodencov. Americká televízia CNN uvádza až 14 mŕtvych. Počet zranených nie je známy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Americkí vojaci prišli na pomoc zraneným, keď sa však snažili spod trosiek vyťahovať obete, rozhnevaní Iračania začali po nich strieľať v domnienke, že za explózie sú zodpovední oni. Streľba prinútila Američanov k ústupu.

Z miesta, kde došlo k výbuchu, sa v priebehu dňa začali sťahovať kolóny kamiónov, nákladných áut a autobusov. Vozidlá viezli rakvy s mŕtvymi a prechádzali okolo kontrolného stanovišťa, ktoré v bezpečnej vzdialenosti zriadili americkí vojaci po nútenom stiahnutí z oblasti.

Kolónu sprevádzalo asi 500 irackých mužov, ktorí stáli okolo rakiev s obeťami a skandovali protiamerické heslá. "Preč s Amerikou! Nie Amerike, nie Saddámovi! Áno islamu!" kričali rozhnevaní Iračania v arabčine. Niektorí z nich niesli zelené islamské vlajky a transparenty.

SkryťVypnúť reklamu

Dva slogany v angličtine vyzývali na "zastavenie výbuchov v blízkosti civilistov" a obviňovali Američanov, že zaviedli "teror po vojne". Miestni obyvatelia sa už predtým sťažovali, že americké vojská privážajú do civilnej oblasti zbrojnú muníciu a odpaľujú ju silnými kontrolovanými detonáciami.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 561
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 279
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 065
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 243
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 925
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 845
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 415
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu