
Hmotnosť mladej hydiny má korešpondovať s odporúčanými hodnotami. FOTO – AR
ajú až v 9. mesiaci.
Pohlavná aktivita kohútov sa spravidla prejaví o dva mesiace skôr, ako nastúpi dospievanie. Aby nový plemenník „zapadol“ do kŕdľa a vajcia boli oplodnené, má byť starší aspoň o dva mesiace, ako je predpokladaná pohlavná dospelosť príslušného plemena. Chovateľovi, ktorému záleží na kvalite odchovávanej hydiny, odporúčame, aby každých 15 dní, alebo aspoň raz za mesiac kontroloval živú hmotnosť jedincov, s ktorými počíta do základného kŕdľa. K orientácii pomôže prehľad hmotnostného rozpätia v gramoch, ktoré by mali dosahovať zvieratá v danom týždni.
Keď hmotnosť mladých sliepok a kohútikov nekorešponduje s uvedenými hodnotami (v hmotnosti zaostávajú, alebo naopak sa rýchlejšie vyvíjajú), musíme urobiť opatrenia vo výžive – v zložení kŕmnej dávky. Mládky, ktoré prídu do predčasnej znášky, môžu v chovnej sezóne sklamať, a to v dvoch ukazovateľoch: v počte znesených vajec a v ich nízkej hmotnosti, pretože nárast a vývin vajcotvorných – reprodukčných orgánov vyžaduje presne stanovený fyziologický čas, ktorý je daný plemennou alebo hybridnou príslušnosťou.
Sliepočky predčasne vyprovokované do znášky, najmä bohatou bielkovinovou výživou, znesú v prvej sérii 25 až 35 podváhových vajec, potom znášku prerušia a dokončujú fyziologický vývoj. Znovu začnú znášať asi o dva mesiace, ale to už je zväčša neskorá jeseň, ktorá ju ešte pribrzdí. Po tejto nežiaducej prestávke sa už spravidla nedostavuje priemerná ročná hmotnosť vajec, vaječnej hmoty proklamovaná v plemennom alebo hybridnom štandarde.
Ing. PETER ORSZÁG