Medovica upcháva prieduchy listov, čím sa narušuje ich činnosť. Na medovici žijú neškodné saprofytické huby, ktoré na nej tvoria typické čierne povlaky. Pri mére jabloňovej je prah hospodárskej škodlivosti pri zistení 100 a viac lariev na 100 listových alebo kvetových ružíc. Zasiahnuteľná je aj predjarným postrekom vo fáze zeleného až ružového kvetového púčika. Okrem toho sa pred kvitnutím v tej istej rastovej fáze, alebo ihneď po odkvitnutí môžu použiť aj prípravky ULTRACID 40 WP, ZOLONE EC a SUMITHION SUPER. Ochrana proti mére hruškovej je ťažšia, pretože má za rok 3 až 4 generácie. Povolený je iba prípravok NOMOLT 15 SC spolu s CITOWETT-om na zvýšenie priľnavosti. Ošetruje sa neskôr ako pri jabloniach, a to na konci kvitnutia a o dva týždne neskôr približne v druhej polovici mája. Možno použiť aj prípravky povolené proti mére jabloňovej, avšak tieto majú nižšiu účinnosť. Prirodzenými nepriateľmi mér sú dravé bzdochy, lienky, zlatoočky, ucholaky, mravce a pavúky.
Pri jabloniach upozorňujeme aj na preventívne ošetrovanie proti múčnatke a chrastavitosti, pri hruškách proti chrastavitosti. Podľa konkrétnych poveternostných podmienok a oblastí treba zasiahnuť proti jednej chorobe, prípadne proti obom. V suchých podmienkach býva aktuálnejšie ošetrovanie proti múčnatke, vo vlhkejších má väčší hospodársky význam chrastavitosť. Prvé ošetrenie sa robí pred kvitnutím, ďalšie ihneď po odkvitnutí stromov. Pri dlhšie trvajúcich vhodných podmienkach možno skrátiť interval medzi ošetreniami na 7 až 10 dní.
Opätovne upozorňujeme na ošetrovanie proti piliarkam, a to na jabloniach, ale najmä na slivkovinách. Piliarky spôsobujú skorú červivosť plodov. Z jabloní sú viac napádané aromatické alebo skoršie odrody, napríklad Coxova reneta, James Grieve, Matkino a podobne, zo sliviek Domáca veľkoplodá. Ochrana spočíva v dôkladnom postreku stromov ihneď po odkvitnutí, keď opadávajú posledné korunné lupienky kvetov (nie skôr, keď ešte lietajú včely!). Ošetrenie má význam iba v miestach pravidelných škôd. Na dostatočný účinok postačuje jeden dôkladný postrek. Používajú sa prípravky s hĺbkovým účinkom - SUMITHION SUPER, ULTRACID 40 WP alebo ZOLONE EC.
V uplynulých dňoch bol zaznamenaný prvý výlet dospelcov mínerky pórovej, ktorá škodí najmä v južných teplejších oblastiach Slovenska. Poškodzuje predovšetkým cibuľu z jesennej alebo skorej jarnej výsadby. Výskyt prvých mušiek zistíme podľa typických vpichov na špičkách mladších listov, kde možno nájsť rad bielych bodiek za sebou, ktoré pripomínajú korálky alebo stehy po šijacom stroji, najľahšie na ozimnom cesnaku a ozimnej cibuli. Pri ochrane sa osvedčil aj mechanický spôsob boja, a to prikrývaním porastov netkanou textíliou ešte pred začiatkom rojenia múch, teda približne v polovici apríla, takže tento spôsob ochrany je možný už len v severnejších oblastiach. V južnejších oblastiach sa treba na túto situáciu nachystať pre budúci rok, prípadne aj na jesennú ochranu póru. V takomto prípade sa porasty póru odporúča prikrývať približne v polovici augusta.
Druhou možnosťou je chemická ochrana, ktorá je potrebná v miestach pravidelného výskytu mínerky. Povolené sú kontaktné prípravky CYPER 10 EM, CYPER NC 10 EM a hĺbkové prípravky BASUDIN 600 EW, DIAZOL 60 EC a DIAZOL 50 EW.
Ing. STANISLAV BAROK
ÚKSÚP-OORF