
ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV
Našej čitateľke začal manžel vyčítať niektoré rodinné investície. Naráža pritom na to, že zarába menej ako on. Odrazu, odkedy po materskej dovolenke nastúpila do práce, sa nevedia dohodnúť na rodinnom rozpočte. Internetových čitateľov sme sa spýtali, či majú podobné problémy a ako ich riešia. Tu sú niektoré z ich odpovedí:
Najlepšia cesta, ako sa vyhnúť týmto hlúpym sporom, je ostať slobodný. Žiť v oddelených bytoch, prípadne nemať deti. A nie zbytočne sa hovorí, že frajerka je lacnejšia ako manželka - možno by sa manželky mohli nad sebou zamyslieť. Aj ja mám skúsenosti z rodiny, že stále niečo potrebujú a kupujú, a potom ani poriadne nevedia povedať, za čo peniaze minuli.
v v v
Moja manželka má zas vyšší plat ako ja, a poviem vám, mám z toho depky. Niekedy mám pocit, že na mňa pozerá ako na neschopného a hnevá ma, keď mi niečo kupuje. Ale nenašiel som odvahu porozprávať sa, ako to vlastne je, prezradiť svoje pocity. To by asi pomohlo.
v v v
My máme každý svoj účet, kam nám chodia výplaty. Muž z toho platí byt, plyn a elektrinu, ja telefón. Veci pre seba si kupujem zo svojho, ale keď chcem, zaplatí mi to on. Spoločné nákupy, ako drogériu, potraviny, platí raz jeden, raz druhý, podľa toho, kto má poruke peňaženku. Nikdy kvôli tomu nemáme problémy. Je to pohodlné a jeden druhému dôverujeme, že nevyhadzuje na hlúposti.
v v v
Každá rodina je v inej situácii, ale nech je rozpočet malý alebo veľky, ak je jeden nútený tajiť pred druhým svoje peniaze, problém bude niekde v základoch vzťahu. A lakomosť je hnusná vlastnosť. Muž má byť voči žene veľkorysý a je jedno, či si môže dovoliť mandle v čokoláde alebo bri-liantový prsteň, rozhoduje princíp.
v v v
My si dávame všetky peniaze na spoločné miesto. Máme spoločný účet, odkiaľ spoločne platíme spoločné aj osobné veci. Ak by sme si nemali dôverovať, už by to nebolo „o spoločnom existovaní“ a majetok by sme si rozdelili. Funguje nám to viac než 15 rokov, fungovalo to aj mojim rodičom.
v v v
Môj manžel zarába podstatne viac ako ja. Keby ma na túto tému napadali nejaké zakomplexované myšlienky, stačí, keď si uvedomím, kto sa kompletne stará o domácnosť - JA. Keby som si za to nechala platiť, mala by som väčší príjem ako on.
v v v
Máme síce každý svoj účet, ale prístup ku všetkým účtom máme obaja; začiatkom mesiaca sa zrátajú plusy, odrátajú mínusy, odložia sa peniaze na dovolenku a čo ostane, vydelí sa počtom týždňov v mesiaci. A viem, na čom som. U nás neexistuje tvoje, moje, prvoradé je dieťa a potom my; kde funguje rodina, funguje aj rodinný rozpočet, aj keď je to niekedy ťažké.
v v v
My máme jeden spoločný účet s rovnakými dispozičnými právami, len ja ho nemôžem zrušiť. Každý má k účtu svoju kartu. Všetko platíme z neho, každý si berie, koľko potrebuje. Akýkoľvek pohyb na účte nastane, príde nám obom na mobil výpis. Obaja vieme, čo mesačne v akej výške platíme a ide to z NAŠICH peňazí. Na nákupy chodievame spolu, takže pri platbe manžel vie, koľko sme utratili. Okrem toho, nechávam si bločky, keby skúsil namietať :) Viem mu povedať, na čo sme za mesiac minuli. Ak miniem niečo na seba, viem, kedy si to môžem dovoliť. Zarábam síce menej, ale nikdy sme pre to problémy nemali, nikdy mi nič nevyčítal. Raz sa to môže otočiť a to mu mám potom ja vyčítať?