Elektronik café
Solitudo, Námestovo 2001
Druhá prozaická kniha Petra Šuleja, autora básnických zbierok Porno, Kult a Pop, je po Misii opäť príspevkom do slovenskej sci-fi literatúry. Futuristická Elektronik Café je priestorom na ľúbostný príbeh, ale aj na dramatické hľadanie ducha siete či drogové výlety. Kyberpriestor však slúži predovšetkým úvahám o smerovaní našej pretechnizovanej civilizácie, ktoré autor príťažlivo rozohráva v štrnástich poviedkach.
Jean Guillou: Cesta do Jeruzaléma
Mladá fronta, Praha 2001
Ocitáme sa vo Švédsku 12. storočia, keď práve vrcholí boj o kráľovskú moc a rôzni viac či menej samozvaní kandidáti na túto pozíciu sa snažia zjednotiť doteraz samostatné územia Svejov a Götov. Aj osudy hlavného hrdinu Arna Magnussona sú s týmito bojmi prepletené. Rodičia ho ako dieťa poslali do kláštora, Arni tam získa vzácny meč a je vyslaný ako boží rytier do sveta. V ňom sa stretáva s mnohými nástrahami vrátane žien a práve pre ne je nútený vydať sa ako templársky rytier do Jeruzalema v čase vrcholiacich dramatických krížových výprav. Stredovekú realitu približujú podrobné opisy najrôznejších oblastí života.
Gina B. Nahai: Andělé nad Teheránem
Rybka Publishers, 2001
Kniha je magickým, miestami smutným, miestami romantickým, no koniec koncov vzrušujúcim, príjemným čítaním. Dej sa odohráva za vlády posledného šacha v židovskom gete. Je to príbeh niekoľkých generácií židovských žien a ich mimoriadnych osudov, charakterizuje knihu Juraj Kušnierik z bratislavského kníhkupectva Artforum.
Joseph Heller: Gold nad zlato
Slovart, Bratislava 2001
Román popredného amerického spisovateľa, autora Hlavy XXII, zaiste vyvolá úsmev nad grotesknými situáciami v živote hlavného hrdinu Bruca Golda. Gold je štyridsaťosemročný profesor anglickej literatúry z New Yorku, ktorý nenávidí učiteľovanie. Je autorom šiestich takmer nepovšimnutých kníh, manželom, ktorého nudí vlastná žena, otcom dvoch detí a zároveň čiernou ovcou rodiny, ktorá ho znevažuje pri každej príležitosti. Pociťuje priam fanatickú potrebu písať, preto sa rozhodne, že napíše knihu o židovskej skúsenosti a zároveň zdrvujúcu kritiku na Henryho Kissingera. Zhovievavou recenziou knihy amerického prezidenta upozorní konečne na seba vládne kruhy vo Washingtone a dostane lákavú ponuku vstúpiť do sveta mocných. Gold je bez mihnutia oka ochotný obetovať minulosť, presvedčenie i rodinu.
František Drtikol: Deníky
Svět, Praha 2001
Literárne i výtvarne pôsobivý celok tvoria listy a denníky významného českého fotografa a výtvarníka Františka Drtikola, ktorý sa v roku 1913 ako tridsaťročný zamiloval do Elišky Janskej. Tri denníky a okolo päťdesiat listov podávajú svedectvo o autorovom vzťahu k ženám, o jeho názoroch na manželstvo, lásku, ale aj o jeho pochybnostiach o vlastných tvorivých schopnostiach.