BRATISLAVA – Škatuľka cigariet od budúceho roka zdražie o štvrtinu. V koncepcii daňovej reformy to navrhuje ministerstvo financií. Obchodníkov chce štát prinútiť k zdražovaniu prudkým zvýšením spotrebnej dane. Ministerstvo svoj návrh obhajuje zosúladením slovenských nepriamych daní s požiadavkami Európskej únie. Neberie pritom do úvahy päťročné prechodné obdobie, ktoré vlani v Bruseli vybojovali slovenskí vyjednávači.
Slovenskí fajčiari dnes z jednej cigarety zaplatia štátu spotrebnú daň 90 halierov. „Daň sa má najneskôr v roku 2006 pohybovať na úrovni 1,50 koruny za cigaretu. (…) Od 1. januára 2004 sa sadzba dane zvýši na 1,40 koruny za cigaretu,“ píše sa v návrhu ministerstva. Spotrebnú daň 1,50 koruny však podľa smerníc únie stačí Slovensku dosiahnuť až v roku 2009. Slovenské ministerstvo financií tak v harmonograme eurozdražovania o niekoľko rokov predbehlo smernice Európskej komisie.
„Uvedomujeme si, čo navrhujeme. Bude to znamenať urýchlenie prijatia európskych noriem,“ vyhlásil hovorca ministra financií Peter Papanek. Zvýšenie spotrebnej dane takmer o polovicu na 1,40 koruny predraží škatuľku cigariet o štvrtinu. Najpredávanejšie cigarety Petra (70 mm) tak od januára nebudú stáť 44,50, ale 55,50 koruny. Podľa pôvodného harmonogramu Európskej komisie by Slovensku stačilo takúto spotrebnú daň zaviesť až v roku 2007.
Ministerstvo financií chce rýchlejším zavedením vyšších spotrebných daní naplniť štátnu pokladnicu. Od budúceho roka sa totiž znížia dane z príjmu a v rozpočte by tak mohla vzniknúť diera. „Už dávnejšie sme avizovali, že zníženie priamych daní budeme musieť nahradiť vyššími spotrebnými daňami,“ dodal Papanek.
Štát si však nebude môcť nechať všetky peniaze, ktoré vyberie na spotrebných daniach od fajčiarov. Každú siedmu korunu bude musieť podľa nového zákona odviesť rezortu zdravotníctva na rozvojové programy zamerané na liečbu srdcovo-cievnych chorôb a rakoviny.
Cigarety Petra (70 mm) | súčasná spotrebná daň | navrhovaná spotrebná daň |
950 Sk/1 000 ks | 1 400 Sk/1 000 ks | |
maloobchodná cena | 44,50 Sk | 55,50 Sk |
spotrebná daň | 19,00 Sk | 28,00 Sk |
DPH 20 % | 7,40 Sk | 9,30 Sk |