
Starosta Červeného Kláštora Štefan Džurný ukazuje na územie (ostrov Nokiel), o ktoré obec následkom zmeny hraníc príde.
FOTO PRE SME – OLIVER ONDRÁŠ
BRATISLAVA, ČERVENÝ KLÁŠTOR – Poslanci Národnej rady včera schválili zmenu ústavného zákona o hraniciach Slovenskej republiky s Poľskou republikou. Ich rozhodnutie pocítia najmä obyvatelia obce Červený Kláštor. Z ich územia ubudne 2289 metrov štvorcových. Štátne hranice sa menili najmä v povodí hraničnej rieky Dunajec, a to zmenou koryta tejto rieky. Červenokláštorčania tak posunom hraničných kameňov prídu o celý ostrov zvaný Nokiel.
Obyvatelia koncom minulého roka poslali kompetentným proti rozhodnutiu petíciu. Podpísalo ju približne sto ľudí. Navrhli, že si s Poliakmi vymenia iné územie v blízkosti pltnice Pod Lipami. Ministerstvo vnútra však občanom odpísalo, že podľa Ústavy SR má medzinárodná zmluva vyššiu váhu ako zákony platné v tomto štáte. „Vedel som, že o to územie prídeme. Išlo skôr o princíp, že nás nikto neinformoval, a žiadal som aj územnú kompenzáciu,“ hovorí starosta Červeného Kláštora Štefan Džurný.
Ministerstvo vnútra navrhlo, aby sa na vzájomnej kompenzácii dohodli obe samosprávy. Starosta Červeného Kláštora však v tejto súvislosti uviedol, že návrh ministerstva nič nerieši, pretože náklady spojené s výmenou pozemkov by boli vyššie ako cena samotného územia.
Podobný názor má i primátor Spišskej Starej Vsi Július Lojek. Podľa neho bude stáť úprava katastra niekoľko desiatok tisíc korún. „Mesto to nie je ochotné platiť. Nech úpravu vykoná ten, kto zmenu hraníc nariadil,“ vyjadril sa primátor. Zároveň dodal, že územie, ktoré by malo mestu pripadnúť, je nevyužiteľné a nezaujímavé.
Na to, aby sa hranice naozaj zmenili, je potrebná ratifikácia zmluvy poľským zákonodarným zborom a podpisy prezidentov oboch krajín.
Navrhované zmeny sa týkajú na našom území okrem obcí Červeného Kláštora a Spišskej Starej Vsi aj Vyšného Komárnika v okrese Svidník a Skalitého v okrese Čadca. OLIVER ONDRÁŠ