
ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV ČTK
Mária je zo stredného Slovenska a momentálne žije v Prahe. Každé ráno cestuje z Kobylís, kde býva v prenajatej dvojgarsónke spolu s ďalšími tromi dievčatami, cez celú Prahu do svojho hypermarketu. Tu za podpriemernú mzdu dopĺňa regály tovarom a vtipkuje so svojím krajanom, ktorý okolo preváža kartóny trvanlivého mlieka. „Prišla som iba nedávno s kamarátkou. Som krajčírka, ale u nás práca nie je a tu bola ponuka,“ hovorí 20-ročná Mária. Priznáva, že donedávna postupovala ako iné jej kolegyne: raz za mesiac chodila domov, aby sa prihlásila na úrade práce, kde bola evidovaná ako dlhodobo nezamestnaná. V Čechách zarábala podľa našich zákonov načierno.
Mária patrí k tisíckam Sloveniek, ktoré v posledných dvoch rokoch húfne prichádzajú do Prahy. Jej prípad sa podobá ostatným. Majú učňovku či strednú školu, pochádzajú zo stredného alebo východného Slovenska, kde je vysoká nezamestnanosť, a sú slobodné. A čo viac: so značnou pravdepodobnosťou sa na Slovensko nastálo už nevráti.
Už za federácie robilo v Čechách veľa robotníkov-mužov. Ale tí mali svoje rodiny na Slovensku a po čase sa vracali domov - u mladých slobodných žien sa tak diať nebude.
Podľa demografov je tento migračný fenomén prirodzený nielen ekonomicky, ale aj v dôsledku silných väzieb Čechov a Slovákov a blízkej kultúre. „No, či sa cirkulačná migrácia zmení na trvalú, ukáže až čas,“ tvrdí Dušan Drbohlav z Katedry demografie Prírodovedeckej fakulty Karlovej univerzity.
V 90. rokoch sa český pracovný trh najprv ponúkal zdravotným sestrám, potom farmakológom, lekárom, topmanažmentu, vedeckým pracovníkom a teraz predavačkám - mladším i starším. Napríklad Anna od Spišskej Novej Vsi má už takmer päťdesiat a býva tu spolu dvoma synmi. Rovnako ako Mária robí v hypermarkete, ale aby vystačili, privyrába si aj ako upratovačka v rodinách.
V hypermarketoch sa však začínajú objavovať už aj mladí slovenskí muži. Dvadsaťdvaročný Laco pochádza od Humenného a v Prahe sa ocitol vlani v lete. „Nemal som prácu a keď odišli dve známe do Liberca, povedal som si, prečo by som nešiel aj ja. Ak to pôjde, neskôr by som chcel niečo lepšie,“ hovorí Laco.
Na pražských úradoch práce bolo vlani v jednotlivých kvartáloch registrovaných asi 20-tisíc Slovákov. No tí, čo sú zamestnaní v pražských obchodných reťazcoch, spadajú väčšinou do evidencie v mieste sídla spoločnosti, a to býva mimo hlavného mesta. Navyše tu ďalšie tisícky Slovákov podnikajú. K oficiálnym údajom je skeptický aj demograf Drbohlav: „Evidencia je jedna vec a realita je vec druhá.“ Podľa niektorých odhadov robí v českom hlavnom meste okolo 40-tisíc Slovákov, ktorí tu nemajú trvalé bydlisko.
Autor: MARTIN ČAREK, Praha