Hráči Juventusu Turín Edgar Davids (vľavo) a Gianluca Zambrotta gratulujú českému spoluhráčovi Pavlovi Nedvědovi (v strede), strelcovi prvého gólu do siete Barcelony. Juventus vyhral v odvete štvrťfinále Ligy majstrov 2:1 po predĺžení a postúpil do semifinále. FOTO – TASR
Taliansko-španielska štvrťfinálová konfrontácia vo futbalovej Lige majstrov sa v utorok večer zmenila na stopercentný zásah klubov z Apeninského polostrova. Vo Valencii a Barcelone uhrali Inter Miláno, resp. Juventus Turín postupové výsledky a Európa po dlhšom období začína registrovať veľkolepý návrat talianskych tímov do záveru najcennejšej pohárovej súťaže.
Suverénna cesta Barcelony sa skončila na Nou Campe pred takmer stotisíc divákmi. Jediná prehra katalánskeho mužstva v šestnástom zápase sezóny znamenala vyradenie. Krutý koniec.
„Tento zápas si musím pozrieť ešte miliónkrát, aby som zistil, čo sme urobili zle. Je vo mne veľa zloby. Platia však len góly, hoci sme na ihrisku boli určite lepší. Juventus je fyzicky silný, no technicky nepresvedčivý,“ jedoval sa kapitán Barcelony Luis Enrique. Najviac ho môže mrzieť nepremenená vyložená šanca zoči-voči Bonanovi. „Čo nám už ostáva? Len sa ráno opäť zobudiť a vstať z postele,“ komentoval sarkasticky srbský tréner Radomir Antič.
Po turínskej remíze 1:1 aj on dobre vedel, že Juventus musí v odvete na postup do semifinále minimálne raz skórovať. Všetkých zmrazil po prestávke český legionár Pavel Nedvěd, ktorého štart bol pre svalové problémy ohrozený. „Teraz chcem vyhrať Ligu majstrov. Je to môj veľký cieľ,“ vyhlásil.
Hoci mala Barcelona herne navrch (anglický rozhodca Poll jej navyše odoprel jasný pokutový kop po ruke Francúza Thurama) a zakrátko zrovnala skóre, v predĺžení si sadlo šťastie na „starú dámu“.
Juventus po 33 rokoch znova v Španielsku vyhral. Naposledy sa mu to podarilo v bývalom Veľtržnom pohári práve proti Barcelone. Zhodou okolností rovnakým výsledkom ako teraz. „Talianske kluby boli v minulosti často neprávom kritizované. Teraz nastal čas obratu,“ zhrnul šťastný kouč Marcello Lippi.
V druhom štvrťfinále prevýšila s nadšením hrajúca Valencia o triedu Inter Miláno, ale aj druhý španielsky zástupca balí predčasne kufre. O postup ho pripravil famózny brankár hostí Francesco Toldo (Gazzetta dello Sport: Svätý Toldo) i vychýlená muška. Inter, ktorý celý zápas iba úporne bránil, využil fatálnu chybu obrancu Ayalu a po 22 rokoch pôstu je znova v semifinále Ligy majstrov, kam ho poslal Vieri. Ani to nemuselo stačiť, keby sa skúsený dánsky rozhodca Nielsen nezachoval k domácim macošsky, keď „pustil“ evidentný faul Materazziho na Juana Sancheza.
„Samozrejme, že sme mali veľké šťastie. Vo futbale však platia len výsledky. Zaslúžené alebo nie, to je teraz jedno. Výkon Tolda sa slovami ani nedá opísať. V semifinále si želám AC Miláno. Náš mestský rival ma stimuluje viac ako Ajax,“ povedal tréner Interu Hector Cúper, ktorý predtým priviedol do troch finále práve Valenciu. Sklamaný bol domáci kouč Rafael Benitez: „Futbal dnes prehral. V oboch zápasoch sme boli jasne lepší. Keď postúpilo také mužstvo ako Inter, potom je s futbalom koniec. A štadióny budú určite prázdne.“
LIGA MAJSTROV – ODVETY ŠTVRŤFINÁLE
FC Valencia – Inter Miláno 2:1 (1:1)
prvý zápas 0:1, postupuje Inter
GÓLY: 7. Aimar, 51. Baraja – 5. Vieri. Rozhodoval Kim Milton Nielsen (Dán.), 52 000 divákov.
VALENCIA: Caňizares – Réveillere, Ayala, Marchena, Carboni (80. Fabio Aurelio) – Angulo, Baraja, Vicente Rodriguez – Aimar (84. Mista) – Juan Sanchez, Carew (73. Rufete). INTER: Toldo – Cordoba, Gamarra, Materazzi, Pasquale (46. Adani) – J. Zanetti, C. Zanetti, Di Biagio (75. Okan Buruk), Dalmat – Vieri (32. Recoba), Crespo.
FC Barcelona – Juventus Turín 1:2 po predĺžení (1:1, 0:0)
prvý zápas 1:1, postupuje Juventus
GÓLY: 66. Xavi – 53. Nedvěd, 114. Zalayeta. Rozhodoval Graham Poll (Angl.), 98 000 divákov.
BARCELONA: Bonano – Puyol, P. Andersson (61. Mendieta), F. de Boer, Reiziger (91. Gerard Lopez) – Overmars (85. Riquelme), Xavi, Motta, Luis Enrique – Saviola, Kluivert. JUVENTUS: Buffon – Thuram, Ferrara, Montero, Zambrotta – Camoranesi (46. Birindelli), Tacchinardi, Davids, Nedvěd – Del Piero (83. Tudor), Di Vaio (46. Zalayeta).