né. Na Ervina mal pri odskoku k dobru 22 stotín, Kalifornčan ho však ešte do obrátky predbehol a 20 m pred cieľom plával na zlato. Thorpe strácal celú dĺžku tela. Všetko sa zdalo byť jasné ešte 5 metrov pred cieľom, mohutné ručiská Thorpa však postupne nabrali čoraz väčšiu silu a razanciu. Napokon sa dosky dotkli o stotinu sekundy skôr!
Na krauliarskej stovke Thorpe s Ervinom prehral, teraz mu prehru vrátil, hoci v bazéne Marine Messe plával svoje siedme finále na MS. Klobúk dole. Tešiť sa však víťazi hodnú chvíľu nemohli. Svetelná tabuľa totiž opäť neukazovala žiaden čas. A keď sa na nej napokon výsledky objavili, Američania tam neboli. Po tretí raz na šampionáte prišli o medailu diskvalifikáciou. Prečo? Anthony Ervin sa vrhol do vody o sedem stotín skôr, ako sa Ian Crocker na motýľkarskom úseku (treťom v poradí) dotkol dosky. Maximálna povolená hranica sú tri stotiny, a tak Američania z výsledkových listín leteli. Rovnako ako Holanďania, keď si nervy na štartovom bloku neudržal finišman Pieter van den Hoogenband. K striebru sa vďaka tomu posunuli Nemci, k nečakanému bronzu Rusi.
A Thorpe v hlúčiku usmiatych krajanov mohol oslavovať ďalší titul majstra sveta. Chcel ich sedem, má ich šesť, lepšieho plavca však Fukuoka v bazéne nevidela. Žiadny plavec histórie šesť zlatých medailí na jednom šampionáte nezískal. A Thorpe navyše všetky tri individuálne zlaté ozdobil svetovým rekordom.
V čase, keď ostatní medailisti z olympiády si v Japonsku nezvolili taký náročný program a od svojich maxím zo Sydney mali ďaleko, predvádza 19-ročný Sydneyčan výkony ako z inej planéty. „Rád by som to isté zopakoval aj o tri roky v Aténach. To by sa mi páčilo,“ vyhlásil tunajší miláčik Fukuoky. „Som však rád, že to všetko mám za sebou,“ netajil.