Americká federálna polícia FBI v pondelok oznámila, že na jednom z amerických letísk zhabala podozrivý „kúsok“. Z irackých múzeí vyrabovali množstvo predmetov, z ktorých sú mnohé staré tisíc rokov. FBI začala kontaktovať americké i medzinárodné právne a vyšetrovacie agentúry, zberateľov starožitností, aukčné siene a ďalších odborníkov, aby umelecké predmety vrátili na pôvodné miesto.
Jedna z manažérok FBI Lynne Chaffinchová, ktorá je zodpovedná za program pátrania po kradnutom umení, oznámila novinárom, že čaká pokusy o predaj artefaktov v bohatých krajinách. Podľa nej tam patria napríklad Spojené štáty, Británia, Nemecko, Japonsko, Francúzsko alebo Švajčiarsko.
Američania vraj nakupujú okolo 60 percent svetových umeleckých predmetov nadobudnutých legálne či nelegálne. „Registrujeme najrôznejšie motívy, ale väčšinou ide o peniaze,“ povedala o dôvodoch, ktoré sú za krádežami umenia.
Chaffinchová tiež uviedla, že colníci už zaistili na jednom bližšie neupresnenom letisku predmet, ktorý môže pochádzať z niektorého bagdadského múzea. Nič viac nechcú vyšetrovatelia k prípadu oznámiť, aby neohrozili jeho ďalšie vyšetrovanie. V každom prípade však na hraničných priechodoch a letiskách pátrajú po asýrskych, sumerských a mezopotámskych skvostoch, ktoré by sa mohli u cestujúcich objaviť.
FBI hodlá čoskoro vyslať do Bagdadu tím agentov, aby získal potrebné informácie. Tie poslúžia na zostavenie zoznamov ukradnutých predmetov a ich zaradenia do policajného registra hľadaných artefaktov.
Aj univerzita v Chicagu napríklad začala na svoju internetovú stránke zaraďovať zoznam predmetov, pri ktorých sa predpokladá, že zmizli. Jej experti vychádzajú z toho, že z bagdadských múzeí bolo ukradnutých 50- až 200-tisíc skvostov.
(čtk)