
Najúspešnejším účastníkom plaveckých MS v japonskej Fukuoke sa stal Austrálčan Ian Thorpe, ktorý získal šesť zlatých medailí. FOTO – REUTERS
FUKUOKA – Vo svojej poslednej disciplíne na MS v Japonsku, 50 m voľný spôsob, sa slovenská plavkyňa Martina Moravcová do finále neprebojovala. Deviate miesto z rozplavieb časom 25,82 a predpoklad, že večer dokáže zrýchliť, jej akú-takú šancu na postup zo semifinále dával. Martina večer naozaj zrýchlila, ale len o päť stotín. Časom 25,77 nepredstihla v prvom semifinále žiadnu súperku a spolu s Austrálčankou Engelsmanovou skončila siedma, čo jej v celkovom hodnotení vynieslo konečné 13. miesto.
V porovnaní s MS 1998 v Perthe pokles o päť priečok, napriek tomu, že vo Fukuoke plávala o 27 stotín rýchlejšie (jej slovenský rekord z OH v Sydney, kde nečakane doplávala piata, má hodnotu 25,24).
Následné finále motýľkarskej stovky plne potvrdilo, že pre tohtoročné MS sa Martine výber disciplín nevydaril. Vyhrala ju totiž 25-ročná Austrálčanka Petria Thomasová časom 58,27. O tri desatiny horším časom, ako plávala Moravcová pri ceste za striebornou medailou na tejto trati na olympiáde (57,97). Ak by Slovenka, ktorá vo Fukuoke nebola v optimálnej forme, plávala aj o sekundu pomalšie ako v Austrálii, stále by mala medailu – Japonka Onišiová získala bronz za 58,88. Moravcová tohto roku aj na mítingu v Cannet plávala o osem stotín rýchlejšie a aspoň na zopakovanie tohto času na MS určite mala. Dvojnásobná škoda, čo neskôr priznala aj naša reprezentantka.
Motýľkarský šprint mužov pre seba rozhodol Austrálčan Geoff Huegill časom 23,50, čerstvý majster sveta na stovke Švéd Frölander skončil európskym rekordom 23,57 druhý. Premiéru novej disciplíny, 1500 m voľný spôsob žien, zvládla najlepšie zlatá z osemstovky Nemka Hannah Stockbauerová, hoci počas súťaže musela vo vode prekonávať silné žalúdočné bolesti. „Spomalilo ma to, ale aspoň ma nikto nepredbehol,“ povedala 19-ročná študentka z Norimberku.
Záverečný deň šampionátu ozdobil svetovým rekordom na 1500 m v. sp. Austrálčan Grant Hackett, keď sedem rokov starý rekord krajana Perkinsa z Victorie stlačil z 14:41,66 na 14:34,56.
„Neuveriteľné. Stiahnuť sedem sekúnd z rekordu, neuveril by v to pred súťažou ani za milión rokov. Keď som však dohmatol a počul rev na štadióne, pochopil som, že som to asi dokázal,“ tešil sa i čudoval 197-centimetrový dlháň zo Southportu.