
George Galloway a portrét Saddáma. FOTO – REUTERS
Labouristický poslanec George Galloway obvinenia odmieta, hovorí o kobercovom nálete médií na svoju osobu a denník už zažaloval za urážku na cti. Aby svoj spor vyhral, musí zodpovedať množstvo ťažkých otázok.
Správy z vyrabovaného ministerstva
The Daily Telegraph zverejnil správu svojho reportéra z Bagdadu, ktorý na vyrabovanom irackom ministerstve zahraničných vecí našiel spisy o Gallowayovi. Z materiálov označených prísne tajné vyplýva, že iracké vedenie pred troma rokmi odmietlo požiadavku britského poslanca, aby dostával ešte viac peňazí v rámci programu OSN Ropa za potraviny.
Galloway má k Iraku blízko. Podľa svetových agentúr sa minulý rok stretol so Saddámom Husajnom a v roku 1999 strávil v Bagdade Vianoce. Niektoré denníky v Británii dali tomuto Škótovi prezývku „poslanec za centrálny Bagdad“. Celé desaťročie vystupuje proti ekonomickým sankciám uvaleným na Irak a anglo-americkej politike v tejto oblasti. Do Iraku doviezol humanitárne zásielky.
Pýtal ešte viac
Škandál sa začal v utorok. „Nič také sa nestalo,“ reagoval Galloway na informáciu, že dostal 375-tisíc libier. V rámci programu OSN sa mal cez prostredníkov dostať k nákupu troch miliónov barelov ropy každého pol roka, z čoho malo jemu ísť v rámci nelegálnych platieb 10 až 15 centov za každý barel. Práve z týchto peňazí mohol financovať všetky protivojnové aktivity.
„The Daily Telegraph bude mať veľké problémy,“ povedal Galloway. Napriek jeho siláckym vyhláseniam však britský denník včera zverejnil ďalšie dokumenty. Vyplýva z nich, že sa v roku 1999 stretol v Bagdade s irackým špiónom a požadoval od Iračanov ešte viac peňazí. Saddám Husajn to odmietol s tým, že je to príliš veľa a nemôžu si to dovoliť. O celej kauze boli informovaní aj ďalší známi irackí politici – Tarík Azíz alebo chemický Ali.
Škandál začína byť nepríjemný už aj pre vládnu labouristickú stranu roztrieštenú v názoroch na vojnu. Labouristi sľúbili, že obvinenia proti ich poslancovi prešetria.
Presvedčený ľavičiar nahneval i premiéra Tonyho Blaira. Po útoku na Irak o ňom a americkom prezidentovi Georgeovi Bushovi povedal, že sú vlci. Blair to označil za hanebnosť.
Nepresvedčivé reakcie
Sú materiály z irackého ministerstva autentické? Galloway hovorí, že ide o podvrh západných tajných služieb, ktoré sa ho snažia zdiskreditovať, a nevie o tom, že by sa niekedy stretol s irackým agentom. Dokázať, že záznamy zachytávajúce priebeh jeho stretnutí s irackou tajnou službou sú výmyslom, bude ale náročné.
Nepresvedčivé sú aj niektoré jeho reakcie – nevedel si napríklad spomenúť, ktoré Vianoce strávil v Iraku. Viac bude musieť povedať aj o charitatívnej organizácii Mariam Appeal, ktorá mala pôvodne pomáhať irackým chorým deťom, ale neskôr predovšetkým financovala jeho cesty do Iraku a protivojnovú kampaň. Z čoho bola charita financovaná?
„V živote som nevidel ani barel ropy, nevlastnil som ho, nekupoval ani nepredával,“ tvrdí Galloway. Zástupcom jeho charitatívnej organizácie v Iraku bol ale Jordánec Fauáz Zurejkát, ktorý zároveň obchodoval s ropou. Aj Zurejkátovo meno sa objavuje v materiáloch irackej tajnej služby. Britské súdy budú riešiť veľmi komplikovaný prípad.
MAREK CHORVATOVIČ