BRATISLAVA – Duckého zmenky už stáli Slovenský plynárenský priemysel, v ktorom má väčšinu štát, milióny. O ďalšie akciová spoločnosť prišla vyplatením provízie za mimosúdne vyrovnanie zmeniek.
Prípad 25-miliónovej provízie, ktorú dostal od SPP advokát Ernest Valko, vyšetruje aj úrad na odhaľovanie korupcie na Generálnej prokuratúre. Dostal anonymné podanie, že provízia nebola úplne v poriadku. „Náš úrad to sleduje,“ povedal pre SME vedúci úradu Ján Bernát. Valko sa na diktafón k prípadu odmietol vyjadriť. Hovorí, že ho klient nezbavil mlčanlivosti.
Čo bude s oznámením ďalej, musí prokurátor rozhodnúť do tridsiatich dní.
SPP uzavrel podľa našich informácií s advokátom zmluvu, že za každú zmenku, ktorú sa mu podarí získať, dostane províziu. Na vrátení zmeniek, ktoré SPP získal naspäť začiatkom minulého roku z firmy Sigma group, však Valko údajne nemal takú zásluhu, ktorá by zodpovedala odmene.
Člen predstavenstva Sigmy Jozef Krkoška pre SME povedal, že predstaviteľom SPP ponúkal zmenky zadarmo. Z podniku s väčšinovou účasťou štátu mu vraj oznámili, že na to majú advokáta. Obrátil sa teda na Valka a potom aj na odbor vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti. Krkošku, ktorý v Sigme už viac ako rok nefiguruje, prekvapilo, že Valko dostal takú veľkú odmenu.
Zmenky nakoniec zadržala česká polícia. Akcia prebehla v Brne v advokátskej kancelárii Borisa Vágnera. Okrem Ernesta Valka a zástupcov SPP tam bol aj advokát obvineného bývalého finančného riaditeľa SPP Ivana Maroša Štefan Ondriš.
„30. novembra 2002 zaistili detektívi 21 zmeniek v hodnote 6,8 miliardy korún. Všetky 5. decembra odovzdali slovenskej polícii,“ povedal Jiří Vokuš z tlačového oddelenia českej polície.
Slovenská polícia podľa našich informácií zorganizovala akciu preto, že Valko ju o odovzdávaní zmeniek neinformoval a dozvedela sa to „z vlastných zdrojov deň predtým“. Vyšetrovatelia začali okamžite pripravovať záťah. „Mali sme podozrenie, že sa všetky zmenky nemusia vrátiť do rúk SPP,“ povedal zdroj z polície. Zmenky však boli ešte pred príchodom polície znehodnotené.
Valko si akciu vyúčtoval 5. februára, SPP mu ale po zásahu polície odmenu podľa platných zmlúv nemohol vyplatiť. Dva mesiace po zákroku preto podpísali zástupcovia SPP so zástupcami Sigmy novú zmluvu o mimosúdnom vyrovnaní.
Sigma za vrátenie zmeniek nedostala ani korunu. Podľa Valkových neoficiálnych slov sa predstavitelia spoločnosti báli, že pôjdu do väzenia a zmenky radšej vrátili.
„Pán Valko má ako advokát uzavretú zmluvu s SPP o zastupovaní klienta vo veci zmeniek. Táto zmluva a všetky údaje súvisiace s jej plnením majú dôverný charakter a tvoria predmet obchodného tajomstva,“ povedala hovorkyňa SPP Dana Kršáková. Na otázku, či SPP advokáta zbaví mlčanlivosti, odpovedala: „Pokiaľ má pán Valko pocit, že sa má brániť, nech si to iniciuje. My nemáme pocit, že sa chceme brániť. My nemusíme hovoriť o našich obchodných transakciách.“
Informácie o konkrétnych zmenkách SPP zverejňovať nebude. Pri odmeňovaní advokátov vraj SPP postupuje vždy podľa zákona.
Mimosúdne vyrovnanie v minulosti kritizoval aj bývalý riaditeľ SPP Pavol Kinčeš. Vtedy povedal, že ho považuje za legalizáciu podvodu. Za podvodné považuje zmenky aj vláda a mali by ísť podľa nej všetky na súd.