BRATISLAVA – Ľudia sa na Slovensku učia sťahovať za prácou nielen za hranice, ale už aj z vidieka do miest. Podľa odborníkov však touto novou migráciou môžu získať aj obce – ak dokážu pritiahnuť investície.
„Príčiny migrácie treba hľadať v snahe zvýšiť si životnú úroveň, ale aj v snahe uniknúť hrozbe prepadu do úplnej chudoby. To platí najmä pre východné Slovensko,“ tvrdí sociológ Michal Vašečka.
Minister sociálnych vecí Ľudovít Kaník zasa verí, že ľudia budú odchádzať z miest do obcí, aby podnikali v turizme či na farmách. „Veľa bude závisieť od manažérskej kvality predstaviteľov samospráv,“ hovorí.
Regióny podľa ministra musia dokázať, že vedia konkurovať iným lokalitám. „Vidiek je a bude dobrým miestom na bývanie, mesto zasa na prácu. Pri stále sa zlepšujúcej infraštruktúre a automobilizácii je bežné pracovať v meste a bývať na vidieku.“
Platy ľudí v regiónoch sú niekedy dvakrát či trikrát nižšie ako v Bratislave, sú však aj oblasti, v ktorých má výhody život na vidieku. V hlavnom meste vyjde prenájom dvojizbového bytu mesačne v priemere asi na 13-tisíc korún, v krajských mestách asi na 8-tisíc, v menších mestách len na 4- až 5-tisíc.
Dvojizbový byt v Bratislave podľa lokality a stavu stojí okolo 1,5 milióna. V Košiciach sa dá kúpiť od 800-tisíc, v menších mestách už za 250-tisíc. Obrovské rozdiely sú aj v cenách pozemkov a budov.
Lacnejšia je v malých mestách či na vidieku aj väčšina služieb ako kaderníctvo, oprava obuvi či miestna autobusová doprava. V reštauráciách sú ceny niekedy až trojnásobne nižšie.
Vidiek ponúka možnosť dopestovať si zeleninu a ovocie vo vlastnej záhrade, no potraviny sú i v obchodoch.
Minimálne rozdiely sú na Slovensku v cenách za vodu, plyn, elektrinu, cestovné, bankové služby a pohonné látky. Porovnateľné sú ceny elektroniky či kníh, či lacnejšieho oblečenia. (ts)