Berlín/Viedeň 23. apríla (TASR) - V Európe padá aj posledný symbolický múr - múr, ktorý delil ostrov Cyprus na grécku a tureckú časť, komentujú rozhodnutie predstaviteľov tureckej časti ostrova o otvorení tamojšej zelenej hranice dnešné vydania nemeckých a rakúskych denníkov.
Situácia na Cypre v niečom pripomína rok 1989, kedy Nemci z východu začali v húfoch opúšťať svoju vlasť. Berlínsky múr padol a symbolicky pochoval aj niekdajšiu NDR s jej skostnateným režimom, poznamenáva dnešné vydanie rakúskeho liberálneho denníka Der Standard.
Podobná je dnes situácia na severe Cypru, ktorým ešte v januári otriasla vlna demonštrácií. Rauf Denktaš, 78-ročný vodca cyperských Turkov je starým mužom, ukazujúcim dlhé roky sebavedome svoju moc, neponúkajúcim však ani náznak flexibility a schopnosti naučiť sa čosi nové. V predvečer vstupu gréckej časti ostrova do EÚ sa symbolicky pohli ľady aj na severe Cypru. Desaťtisíce cyperských Turkov demonštrovalo proti svojmu vodcovi, ktorý okrem odmietania mierového plánu OSN a neskrývaného protežovania svojho príbuzenstva neponúka svojim spoluobčanom vlastne nič, konštatuje Der Standard.
Pod nátlakom demonštrantov napokon severocyperská turecká vláda ustúpila - a posledný symbolický múr na Starom kontinente, oddeľujúci od seba Grékov a Turkov sa začal povážlivo kývať. Cyperskí Turci už môžu cestovať na grécky juh ostrova a v budúcej členskej krajine únie prípadne aj zarábať.
Pokiaľ by Denktaš nebol ustúpil, začal by mu z jeho malej ríše národ odchádzať. Mizerné životné podmienky, upadajúce hospodárstvo a rekordná nezamestnanosť nedávajú cyperským Turkom nijaké perspektívy. Podobne ako Nemci z NDR by aj oni hlasovali nohami.
Nemožno však zabudnúť ani na to, že normalizácia vzájomných vzťahov a otvorenie hraničných priechodov je prvým krokom, vedúcim ku koncu Denktašovho režimu, uzatvára Der Standard.