BRATISLAVA - Zahraniční bankoví veritelia akciovej spoločnosti Slovenské elektrárne (SE) podporujú zámery slovenskej vlády v organizačnej reštrukturalizácii podniku spočívajúcej v odčlenení prenosovej sústavy a výroby tepla. Podľa vrchného riaditeľa úseku ekonomiky SE Mariána Choma je súhlas bankových veriteľov s reštrukturalizáciou spoločnosti podmienkou závažnej zmeny v majetkovej oblasti elektrární, ktorú chce vláda realizovať. Kladné písomné stanovisko od slovenských bankových subjektov k reštrukturalizácii už spoločnosť získala začiatkom júla.
Podľa zámerov vlády by sa mali zo SE k začiatku novembra 2001 odčleniť odštepné závody Tepelná energetika Košice (TEKO) a Prenosová sústava (PS), z ktorých vzniknú samostatné akciové spoločnosti. Na začiatku budúceho roka by sa následne mal odštartovať výber privatizačného poradcu na predaj časti akcií Slovenských elektrární. Začiatok tendra na predaj akciového podielu v SE, ktorý stanoví kabinet (očakáva sa predaj maximálne zákonom stanovených 49 percent akcií SE), sa predpokladá do 1. júla budúceho roka.
Reštrukturalizáciou SE sa má znížiť vlastné imanie podniku, ktoré je v súčasnosti asi 55 miliárd korún, zhruba o 5,2 miliardy Sk. Z tejto sumy asi štyri miliardy pripadajú na PS, pre TEKO to bude zhruba jedna miliarda Sk a približne 200 miliónov Sk pre Tepláreň Handlová.
Reštrukturalizáciou podniku by sa mala súčasne znížiť aj hodnota hmotného investičného majetku (dnes je to 115,984 miliardy Sk) asi o 6,812 miliardy Sk (z toho PS približne 5,735 miliardy Sk a TEKO zhruba 1,077 miliardy Sk). Bankové úvery SE (k 31. decembru 2000 vo výške 63,788 miliardy Sk) by sa mali po reštrukturalizácii spoločnosti rozložiť príslušným pomerom podľa výšky majetku na všetky tri novovzniknuté akciové spoločnosti s výnimkou úverov so štátnou zárukou, ktoré by mali ostať v portfóliu elektrární.
(tasr)