Washington 23. apríla (TASR) - Francúzsko bude musieť znášať následky svojho protiamerického postoja v otázke Iraku. Uviedol to v utorok americký minister zahraničných vecí Colin Powell.
Powell nespresnil, aké by to mohli byť následky, ale zdôraznil, že francúzska opozícia proti USA v Bezpečnostnej rade OSN v uplynulých týždňoch nemôže zostať bez dôsledkov. "Musíme sa na všetky aspekty našich vzťahov s Francúzskom pozerať v tomto svetle," povedal šéf americkej diplomacie.
Podľa Powella v dôsledku postoja Paríža a jeho hrozby, že bude vetovať v BR OSN druhú rezolúciu o Iraku, Washingtonu sa nepodarilo v polovičke marca získať väčšinu pre americký návrh rezolúcie, ktorá mala dať jasný signál pre vojenskú operáciu proti Bagdadu.
"Nemohli sme zjednotiť hlasy a myslím si, že to bolo kvôli istému vetu Francúzska a možnému vetu Ruska," pripomenul americký minister. Washington následne stiahol svoj návrh rezolúcie z programu rokovania BR OSN.
Powell pripomenul aj to, že musel zvádzať tvrdý súboj so svojím francúzskym rezortným kolegom Dominiquom de Villepin, ktorý uskutočnil aj turné po troch afrických krajinách, Kamerune, Guinei a Angole, aby si zabezpečil ich podporu pre francúzsky postoj v BR OSN.
Vysokí americkí predstavitelia sa už v pondelok zišli v Bielom dome, aby prerokovali prípadné odvetné opatrenia proti Francúzsku za jeho protiamerický postoj v irackej kríze. Na pondelkovej porade neboli prijaté žiadne opatrenia, ale ďalšia schôdzka na túto tému by sa mala uskutočniť na budúci týždeň.
Medzi opatreniami, o ktorých uvažuje americká administratíva, by mohlo byť vylúčenie Francúzska z fór a stretnutí organizovaných Washingtonom s jeho európskymi spojencami. Predstavitelia Pentagónu, predovšetkýmminister obrany Donald Rumsfeld a jeho námestník Paul Wolfowitz, požadujú čo najväčšiu marginalizáciu Francúzska v rámci NATO. "Pokúšajú sa vytvoriť alternatívne mechanizmy pre styk s Francúzmi, alebo skôr ich obídenie nielen v NATO ale aj na širšom základe," uviedol nemenovaný americký predstaviteľ.