obchodným partnerom. „Berieme Čínu ako priateľa, nie ako protivníka,“ povedal americký minister.
Náplňou vôbec prvej návštevy Powella v Číne bola predovšetkým príprava plánovanej októbrovej cesty prezidenta Georgea Busha v Pekingu. Powell potvrdil pretrvávajúce rozdiely chápania základných ľudských práv, ako aj americké obavy z čínskeho exportu zbraní. Svojich nových partnerov ubezpečil o tom, že zamýšľaný systém raketovej obrany USA neznamená pre Čínu žiadnu hrozbu.
Podľa jeho slov sa včera podarilo postúpiť ďalej v problematike, ktorá sa týka amerických obáv z vývozu čínskych rakiet a ďalších zbraňových systémov. Pripustil, že pretrvávajú určité otázky, ktoré ešte musia byť vyriešené. Ide konkrétne o dohodu z novembra 2000, v ktorej sa Peking zaviazal nepredávať rakety alebo ich časti krajinám, ktoré vyvíjajú jadrové zbrane. Táto dohoda znamenala prielom, lebo reagovala na obavy USA z údajnej čínskej pomoci Pakistanu, Iránu a Severnej Kórei.
Minister ďalej novinárom oznámil, že Číne ponúkol záruky, že systém Národnej raketovej obrany (NMD), plánovaný Bushovou administratívou, bude obmedzený. Uistil pritom, že tento systém neohrozí strategickú odstrašovaciu moc, ani Čínu, ani USA.
Pokiaľ ide o oblasť ľudských práv, kvôli ktorej je Peking Washingtonom stále kritizovaný, šéf americkej diplomacie konštatoval, že „dialóg vedený medzi USA a Čínou v minulosti bude pokračovať“. (čtk)