aj svoje styky s komunistickým Československom.
Dr. Basson, pôvodným povolaním kardiológ, sa v 80. rokoch preslávil plošnou sterilizáciou černošských žien, kontamináciou vody v getách a bombardovaním exilových pozícií Afrického národného kongresu. Dnes preto čelí 46 bodom obžaloby vrátane ťažkého ublíženia na zdraví a vraždy, ale i podvodu a sprenevery štátnych peňazí.
Súd od októbra 1999 vypočul stovky Bassonových spolupracovníkov i obetí. Dozvedel sa pritom šokujúce podrobnosti o distribúcii otrávených čokolád v černošských školách, o umelom šírení cholery v utečeneckých táboroch a o zneužívaní sedatív na kontrolu davovej psychózy počas černošských demonštrácií. „Je neuveriteľné, ako ďaleko bol apartheid ochotný zájsť,“ vyhlásil jeden z Bassonových žalobcov.
V stredu Basson pred súdom prehovoril po prvý raz. „Vývoj chemických a biologických zbraní mal za apartheidu požehnanie najvyšších politických miest,“ povedal súdu a dodal, že vtedajší minister vnútra Adriaan Vlok mu garantoval neobmedzenú moc a imunitu, neobmedzený rozpočet a prístup k najtajnejším informáciám. O ne sa Basson ako dvojitý agent delil s tajnými službami USA, Veľkej Británie, Japonska a vtedajšej NSR. Výmenou za podrobnosti o sovietskych vojenských aktivitách v Angole a Mozambiku, ktoré monitorovala juhoafrická tajná služba, získal od západonemeckej vlády údajne tipy na likvidáciu černochov. Materiály vraj pochádzali z koncentračných táborov druhej svetovej vojny.
Medzi socialistickými krajinami a Južnou Afrikou aj napriek absencii diplomatických stykov prebiehala čulá komunikácia. Napríklad komunistické Československo Juhoafričanov cez líbyjskú spojku zásobovalo trhavinou semtex. Východonemecká vláda Bassonovi dokonca v Lipsku umožnila vybudovanie laboratória na výskum genetických chorôb.
Basson zároveň prostredníctvom firmy Delta G so sídlom na Kajmaních ostrovoch vládu pripravil o milióny dolárov. Dnes odmieta konkrétne obvinenia a popiera vlastnú iniciatívu. Vývoj chemických a biologických zbraní bol podľa neho reakciou na podozrenie, že takéto zbrane proti juhoafrickým vojakom v Angole používali kubánske jednotky. Sterilizácia černošiek bola vraj v ich vlastnom záujme rovnako ako sedatíva „naordinované“ účastníkom demonštrácií proti apartheidu.
PRE SME - ROMAN LIPTÁK, Pretória