BRATISLAVA, PARÍŽ – O politike Európy proti USA nezaznel jediný hlas. Len sme sa líšili v akcente a slovách, povedal včera v Paríži po stretnutí premiérov šiestich európskych krajín slovenský predseda vlády Mikuláš Dzurinda.
„Kým v mojom slovníku vo vzťahu k USA dominuje slovo spojenec, tak v slovníku iných kolegov dominuje slovo partner. Spoločná však bola snaha o otvorený dialóg,“ poznamenal Dzurinda. Myslí si, že v Európe sa vytvára atmosféra dôvery, ktorú narušila vojna v Iraku.
Európa sa na prelome januára a februára tohto roku rozdelila, keď USA hľadali spojencov v boji proti Iraku. Americký minister obrany Donald Rumsfeld preto začal hovoriť o starej Európe, ktorú má predstavovať Nemecko a Francúzsko, a o novej Európe ďalej na východ, ktorá stojí na strane USA.
Francúzsky prezident Jacques Chirac nových uchádzačov o vstup do Európskej únie za ich proamerické postoje pokarhal. Na otázku, či sa Paríž snažil vysvetliť či ospravedlniť Chiracove výroky, premiér Dzurinda odpovedal: „Tá otázka je už dávno za nami. Vyjadril som sa k nej vtedy, keď bol čas, a dnes na to už nie je najmenší dôvod.“
Okrúhly stôl politikov bol včera v Paríži venovaný francúzskemu šoku z minuloročného postupu extrémneho nacionalistu Jeana-Marieho Le Pena do druhého kola prezidentských volieb.
Dzurinda povedal, že mladé demokracie sa asi vedia lepšie vžiť do pozície amerického prezidenta Georgea Busha. Slovenská vláda v rokoch 1995 až 1998 sa podľa premiéra začala odkláňať od demokratických princípov. Slovensko preto rozumie šoku Francúzov z úspechu Le Pena v prezidentských voľbách.
Na jednodňovom summite predsedov vlád sa v Paríži zúčastnili premiér Francúzska, Španielska, Talianska, Portugalska, Luxemburska. Zo strednej a východnej Európy ako jediný dostal pozvanie práve slovenský premiér.
Mikuláš Dzurinda hovorí, že najpresnejšiu odpoveď, prečo bol pozvaný, by dal francúzsky premiér Raffarin. Myslí si však, že pozvanie prišlo aj preto, že „náš hlas bolo v poslednom období počuť“. Dzurinda dodal, že svoju účasť na summite si vysvetľuje aj ako výsledok rastúcej autority slovenskej diplomacie a reforiem, ktoré uskutočňuje slovenská vláda.
(sp, sita)