Ako je to s modemom - čo ak používame iný systém?

Analógové modemy

Ak si plánujete kúpiť modem, ale baví vás vyskúšať si aj iný operačný systém než Windows, treba vedieť, že väčšina interných modemov pre Windows sú tzv. winmodemy, ktoré nepôjdu pod Linuxom, iba ak s veľkými ťažkosťami. Pre väčšiu flexibilitu a mobilitu je najlepšie kúpiť si externý modem, ktorý bez problémov prenesiete kdekoľvek a určite ho „rozchodíte“ aj pod iným systémom. Ak nemôžete siahnuť hlbšie do peňaženky, s winmodemami sa určite uspokojíte, ale treba rátať s komplikáciami pri ich rozbiehaní pod inou platformou. Podobne je to aj s ISDN modemami, ktoré sú rovnako externé aj interné. Externý modem pripojíte na sériový port, najčastejšie COM2, ale môže byť aj COM1 (ak používate PS/2 myš). Takýto modem najčastejšie nakonfigurujete ako sériové rozhranie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

ISDN modemy

Externé ISDN modemy (a aj analógové) môžeme ešte rozdeliť na USB a sériové. Ak máte sériový ISDN externý modem, napojíte ho na sériový port, ktorý Windows označuje ako COM1, COM2 atď. a nebudete potrebovať nijaké špeciálne ovládače, pretože sériové ISDN modemy aj tak väčšinou používajú štandardné AT príkazy. Pre USB externý modem budete potrebovať ovládače od výrobcu. Ak ich výrobca nedodá, ISDN pod Linuxom rozchodíte ťažko.

Interné ISDN modemy rozchodíte pomocou balíka isdn4Linux, ktorý nie je určený pre USB alebo externý sériový ISDN modem. Isdn4linux podporuje protokoly X.75, HDLC, synchrónne a asynchrónne PPP, V.110 atď.

Interné ISDN modemy možno roztriediť do troch skupín:

* aktívne karty - pracujú s protokolom pre kanály D a B vo svojom hardvéri

SkryťVypnúť reklamu

* pasívne karty - protokol pre kanály D a B je spracovávaný na softvérovej báze; tieto karty sú podstatne lacnejšie

* semiaktívne karty - protokol pre kanál B spracovávajú vo svojom hardvéri pomocou špeciálneho procesora DSP (Digital Signal Processor), ale D kanál je spracovávaný na softvérovej báze.

Momentálne je pre všetky pasívne ISDN karty pod Linuxom k dispozícii ovládač HiSax, ktorý podporuje veľké množstvo kariet od Siemens a kompatibilných typu ISAC_S 2085/2086/2186 HSCX SAB 82525, od ktorého je aj odvodené meno pre ovládač HiSax.

Externý sériový ISDN modem je aj tak pri kúpe modemu lepším riešením, ak chcete používať Linux a nie ste si istý, či kúpený ISDN modem pod týmto systémom rozchodíte. Preto si treba pozrieť informácie o čipsetoch, ktoré nájdete v balíku isdn4Linux - ten stiahnete aj zo stránky http://sourceforge.net

SkryťVypnúť reklamu

Ak neplánujete používať iný systém, vo Windows si vystačíte prakticky s akýmkoľvek modemom, ale s externým budete vo výhode v tom, že ho môžete oveľa ľahšie preniesť a použiť (aj na staršom počítači, ktorý napr. nemá PCI sloty).

Využitie mobilného telefónu ako modemu

Mobilný telefón využijete aj ako prenosný modem, ktorý pripojíte k stolnému PC či k prenosnému počítaču a kdekoľvek sa pripojíte na internet. Výhodou mobilného pripojenia na internet je jeho nezávislosť od miesta s pevnou telefonickou linkou, avšak cena za čas surfovania je zatiaľ stále nevýhodná. WAP a komunikácia s internetom cez mobilný telefón nie je problémom ani bez počítača, čo však v prípade, keď ste na chate a súrne potrebujete odoslať zmluvu, preklad či iné dôležité informácie? Isteže, môžete namietnuť - technológia MMS. Telefón s podporou tejto technológie je však stále pridrahý a vychutnávanie obrázkov na veľkom displeji ostane asi dlho bez konkurencie.

SkryťVypnúť reklamu

Pre komunikáciu s mobilným telefónom, cez ktorý sa pripojíte na internet, si budete musieť aktivovať službu internet cez GPRS u vášho operátora. Po úspešnej aktivácii treba mať komunikačný softvér. Keďže na trhu je veľa druhov telefónov od rôznych výrobcov, treba sa informovať u predajcu, aký softvér zakúpiť. Pre Nokiu existuje napr. softvér Nokia Data Suite. Ak teda máte a chystáte sa, alebo ste už aj inštalovali komunikačný softvér pre svoj MT a máte káblik, ktorým pripojíte MT k PC, pripojenie k internetu vytvoríte štandardným spôsobom - kliknete na ikonu Môj počítač (My Computer) > Telefonické pripojenie (Dial-Up Networking) > Nové pripojenie (Make New Connection).

Ak máte notebook, pripojiť na internet sa môžete kdekoľvek - vo vlaku, v autobuse, na poli, na chate - samozrejme všade tam, kde je signál. Surfovať budete rovnako, ako keby ste boli pripojení cez pevnú linku - použijete váš obľúbený internetovský prehliadač WWW stránok ako Internet Explorer, Netscape, Mozilla a elektronickú poštu budete tiež posielať rovnako ako doposiaľ. Každý výrobca obyčajne poskytuje zákazníkom aj softvér pre takúto formu pripojenia a ak máte záujem pripájať sa i takto alternatívne, stačí sa popýtať v predajni, kde ste zakúpili svoj mobilný telefón, alebo navštíviť internetovú stránku jeho výrobcu.

SkryťVypnúť reklamu

Využitie faxu ako skenera a modemu ako faxu

Skenovanie cez fax do počítača nie je problém, ak fax podporuje možnosť pripojenia k PC. Takisto ani faxovanie z počítača na fyzický fax dnes už nie je nijaký zázrak, ale sú ľudia, ktorí majú počítač a vôbec o tejto možnosti nevedia. Cena modemu je podstatne nižšia ako cena faxu, pričom užívateľ môže prijať akúkoľvek faxovú správu aj s obrázkami priamo do počítača a z počítača ho, pravdaže, aj odoslať. Pri kúpe modemu skoro vždy dostane užívateľ aj komunikačný softvér s možnosťou posielať faxové správy, preto zohnať takýto program nemôže byť ani najmenší problém. A v dnešnej precivilizovanej a pretechnizovanej dobe už nie je ani problém kúpiť fax, ktorý pripojíte k počítaču ako tlačiareň a skener. Tlač pôjde na normálny papier A4 aj farebne - dve či tri veci v jednej kombinácii nie sú dnes už ničím ojedinelým.

SkryťVypnúť reklamu

Fax ako skener

Ak teda často komunikujete, faxujete, nepotrebujete najkvalitnejšie obrázky a postačí vám iba text s jednoduchou, hoci peknou grafikou (nepochybujte, že kvalitnejším faxom naskenujete aj farbu v slušnej kvalite), budete rozhodne potrebovať skôr fax ako skener. Načo používať príliš veľa zariadení so zbytočnými šnúrami po celej miestnosti?

Je praktickejšie mať niekoľko vecí v jednej podobe, preto aj pri kúpe faxu treba rozmýšľať. Ak budete mať teda fax, ktorý podporuje funkciu pripojenia k PC - a taký určite nájdete, inštalovali ste softvér, ktorý dodal výrobca, stačí ho otvoriť a dokumenty zasunúť do faxu. Po ich načítaní ich budete mať v počítači ako obrázky. Využitie faxu ako skenera sa nám ukázalo veľmi vhodné aj pri skenovaní textov. Program FineReader, ktorý slúži na rozpoznávanie načítaných textov, urobil veľmi kvalitnú prácu pri ich rozpoznávaní. Nevýhodou (alebo výhodou?) tohto riešenia je, že do faxu môžete dať iba jeden list (napr. formát A4) a nebudete môcť naskenovať knihu. Výhodou je však, že skenovanie jednotlivých listov bude prebiehať cez fax oveľa rýchlejšie, čo zase niekomu umožní ekonomizovať čas a zdroje. Existujú aj skenery/faxy, ktoré dokáže načítať hromadné listy bez toho, že by ste museli pohnúť prstom. Tu pri každej strane dvíhať príklop skenera, ktorý nepodporuje načítavanie viacerých listov za sebou, skenovanie jednotlivých strán alebo listov rad za radom je zdĺhavé a nepraktické.

SkryťVypnúť reklamu

Modem ako fax

Po inštalácii ovládačov pre zakúpený fax budete mať pod ikonou Môj počítač (My Computer) > Tlačiarne (Printers) nový ovládač pre fax a dokumenty pošlete príjemcovi tak, že ich „vytlačíte“ - slovo „vytlačiť je v úvodzovkách preto, lebo po vybraní ovládača pre fax z menu aplikácie sa aktivuje komunikačný softvér s oknom pre zadanie telefónneho čísla, nejde teda o tlač do tlačiarne v pravom zmysle slova. Dokumenty takto odošlete komukoľvek na fax alebo do počítača. Takisto faxovú správu možno prijať, uložiť ju vo formáte TIFF alebo JPG a poslať ďalej, alebo načítať ju v programe ako FineReader, aby ste z grafického obrázku získali čistý text, ktorý budete môcť editovať.

JURAJ ŠÍPOŠ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 458
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 104
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 671
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 024
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 136
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 738
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 557
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu