Aký počítač: značkový, „no name“ alebo poskladaný?

Spoločnosť Hewlett-Packard pred dvomi týždňami otvorila neoficiálnu diskusiu o tom, aký počítač je pre užívateľa výhodnejší - značkový, „no name“, alebo poskladaný. Neostalo však pri slovách - HP zároveň na slovenský trh uviedla značkový počítač s cenou .

Spoločnosť Hewlett-Packard pred dvomi týždňami otvorila neoficiálnu diskusiu o tom, aký počítač je pre užívateľa výhodnejší - značkový, „no name“, alebo poskladaný. Neostalo však pri slovách - HP zároveň na slovenský trh uviedla značkový počítač s cenou pod 20.000 Sk.

Podľa prieskumu iBus - Výpočtová technika, ktorý v období od 7. do 13. marca 2003 zrealizovala spoločnosť Taylor Nelson Sofres v domácnostiach na Slovensku, vládnu počítače zostavené zo samostatne zakúpených súčiastok. Na takýchto počítačoch pracuje až polovica vlastníkov počítačov v domácnosti (51,8 %). Značkový počítač má doma približne štvrtina respondentov (27,9 %) a každý piaty respondent uviedol, že vlastní vo svojej domácnosti neznačkový, resp. „no name“ počítač (20,3 %).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Respondenti, ktorí majú doma počítač, sa vyjadrili aj o počítačoch na svojich pracoviskách. Z ich odpovedí vyplynulo, že v zamestnaní vyše polovica z nich (54,3 %) pracuje na značkovom počítači; štvrtina (24,1 %) na počítači zostavenom zo samostatne zakúpených súčiastok a približne pätina (21,6 %) na neznačkových „no name“ počítačoch.

Ak by sa respondenti, ktorí v súčasnosti doma pracujú na neznačkových počítačoch, ešte raz rozhodovali o kúpe počítača do svojej domácnosti, väčšina z nich (67,1 %) by postupovala rovnako, t. j, kúpila by si opäť „no name“ počítač; svoj postoj by zmenilo a kúpilo by si už značkový počítač len 15,9 % súčasných vlastníkov „no name“ počítačov.

Respondenti, ktorí v súčasnosti doma používajú neznačkové počítače avšak teraz by už pri kúpe postupovali inak, t. j. kúpili by si značkový počítač, najčastejšie za dôvod zmeny svojho rozhodnutia uvádzajú vyššiu kvalitu komponentov (67,7 %); garanciu, ktorú značka poskytuje (61,5 %); zákaznícky servis (47,7 %) a skutočnosť, že so značkovým počítačom dostanú legálne hneď aj softvér (41,5 %).

SkryťVypnúť reklamu

Do tohtoročnej jarnej vlny prieskumu iBus - Výpočtová technika sa zapojilo 2332 respondentov, ktorí sú členmi panelu respondentov agentúry Taylor Nelson Sofres - iPanelu. Členovia iPanel-u sú aktívnymi užívateľmi internetu a sú regrutovaní na základe registrácie na www.vyskumy.sk.

Prieskum teda jasne dokázal, že slovenský konzument preferuje čo najlacnejší variant z veľkoskladov s počítačovými komponentmi. Skúsime teda porovnať, či sa v týchto dňoch oplatí viac značkový, alebo neznačkový počítač.

Značkový počítač

V aktuálnej akcii ponúka spoločnosť HP svoj model Evo D310v v tejto konfigurácii: Intel Celeron 1,8 GHz, 128 MB DDR pamäte, HDD 40 GB 5400 ot/min., integrovaná grafika Intel Extreme Graphics 32 MB s AGP portom, integrované audio, 10/100 BT LAN, 48x CD-ROM mechanika a 1,44„ disketová mechanika, klávesnica, myš.

SkryťVypnúť reklamu

Túto konfiguráciu môžete zakúpiť s operačným systémom Linux Mandrake 8.2 SK v odporúčanej cene 17.999 Sk a s operačným systémom Windows XP Home Edition CZ v odporúčanej cene 19.999 Sk.

Neznačkový počítač

Skúsili sme pre vás poskladať „neznačkový“ počítač z komponentov, ktoré predávajú tri významné veľkosklady s výpočtovou technikou v Bratislave - Agem, BGS Distribution a Libra. Samozrejme, predajcov výpočtovej techniky je nielen v Bratislave, ale aj v iných mestách podstatne viac, neuvádzame ich pre nedostatok priestoru.

Agem

V Ageme vám na požiadanie dodajú poskladanú zostavu s procesorom Pentium P4 1,8 Celeron, základnou doskou ECS T4P4VMM2L s chipsetom VIA, 128 MB DDR, HDD 40 GB 5400 ot/min. a integrovanou grafikou 32 MB, pričom ostatné parametre sú zhodné alebo porovnateľné s ponukou HP. Cena za zostavu je s dodaným operačným systémom Linux Mandrake 9.0 11.850 Sk a s Windows Home Edition 14.760 Sk. Podľa informácií Agemu sú zostavy zahorené a spoločnosť na ne poskytuje záruku 24 mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

BGS

Spoločnosť BGS Distribution má porovnateľnú zostavu s HP Evo D310v priamo vo svojom programe White Retail. Zostavu v konfigurácii Intel Celeron P4 1.8 GHz, VIA P4X266, 40GB 5400 ot/min., FDD 3.5“, DVD ROM 16x, GeForce 4 MX 440 - 64 MB SDRAM, AC97 Digital Audio, 10/100 BT LAN, klávesnica, myš predáva s Windows Home Edition za cenu 15.269 Sk. Ponuku Linuxu Mandrake sme v cenníku BGS nenašli, no ak si verziu 9.1 objednáte z internetu, zostava vás vyjde na 12.484 Sk.

Aj PC z BGS Distribution je zahorené a firma naň ponúka záruku 2 roky.

Libra

Spoločnosť Libra dodáva počítače vlastnej značky a nemá v ponuke rovnakú konfiguráciu, ako konkurencia. Počítač s podobnou konfiguráciou (Celeron 1.7 GHz,i845D,256 MB DDR RAM, HDD 40 GB 5400 ot./min., GeForce 2 MX 400 64MB, AC97 audio,10/100 LAN, CD-RW napaľovačka 48/16/48x a 1,44“ disketová mechanika, klávesnica, myš, reproduktory) stojí s Windows XP Home Edition CZ 17.149 Sk. Záruka naň je 2 roky.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si počítač vyskladáte z jednotlivých komponentov veľkoskladu, pri konfigurácii Celeron 1,8 GHz, 128 MB DDR RAM, HDD 40 GB 5400 ot./min., 48x CD-ROM, AC97 audio, 10/100 MB LAN, FDD, klávesnica, myš a obvyklej cene 1.000 Sk za poskladanie zaplatíte s Windows XP Home Edition 14.781 Sk. S Linuxom Mandrake 9.1 objednaným cez internet vás zostava vyjde na 11.971 Sk. Záruku dostanete rôznu podľa použitých komponentov a vzťahuje sa iba na komponenty, nie na počítač ako celok.

Porovnanie

V prvom rade musíme poukázať na to, že všetky ceny uvedené v tomto článku sú veľkoobchodné. V spomenutých veľkoskladoch nie je možné nakupovať ako v bežnom obchodnom dome, sú určené iba pre registrovaných partnerov. Konečné ceny sa preto môžu v bežnom obchode odlišovať. Všetky uvedené ceny sú tiež bez DPH 20%.

SkryťVypnúť reklamu

Z veľkoobchodných cien všetkých troch distributérov je zrejmé, že sú nižšie ako cena značkového počítača HP Evo D310v. Je však kúpa poskladaného počítača skutočne výhodnejšia? Tu je porovnanie…

Výhody značkového počítača

  • Trojročná záruka, z toho 1 rok priamo u zákazníka
  • Zostava je testovaná a odladená v laboratóriách HP, má plnú podporu výrobcu s prípadným upgradom BIOS a ovládačov
  • Zostava má certifikát Microsoftu „Designed for Windows XP“ a spoločnosti Mandrake „Certified Hardware“ pre oparačný systém Mandrake 8.2
  • Kompaktný dizajn všetkých prvkov - skrinky, myši a klávesnice

Nevýhody značkového počítača

  • Zostava nie je škálovateľná podľa výberu zákazníka
  • Obmedzený počet počítačov v akciovej ponuke

Výhody skladaného počítača

  • Nižšia cena
  • Škálovateľnosť - zákazník má v rovnakej cene, alebo v cene podobnej možnosť výberu komponentov rôznych značiek podľa vlastnej predstavy

Nevýhody skladaného počítača

SkryťVypnúť reklamu
  • Záruka iba 2 roky
  • Chybný počítač je potrebné doviezť priamo na reklamačné oddelenie veľkoskladu
  • Rozdielny prístup predajcov v kvalite služieb zákazníkovi, možné problémy a neochota pri reklamácii chybných komponentov, resp. problémy s identifikovaním chyby
  • Skladané počítače nie sú laboratórne testované, kompatibilita jednotlivých komponentov nie je zaručená. Spoľahlivosť zostavy v praxi závisí od kvality odborných znalostí technika, ktorý zostavu dizajnuje.
  • Dizajn jednotlivých častí počítača nie je kompatibilný

Výsledok je teda jasný - značkový predajca k svojmu počítaču pribaľuje balík kvalitnejších služieb a garantuje nielen kvalitu komponentov (trojročná záruka hovorí o veľkej istote v kvalite produktu), ale aj kompatibilitu počítača s dodaným operačným softvérom.

SkryťVypnúť reklamu

Neznačkoví predajcovia sú lacnejší a nepochybne dokážu ponúknuť produkty s veľmi podobnými parametrami ako majú značkové počítače. Stačí však, aby ste natrafili na spoločnosť, ktorá nemá záujem, skúsenosti alebo prostriedky na to, aby riešila zákaznícku podporu a problémy s chybným počítačom sa môžu zmeniť na nočnú moru. Ostáva tak len na zákazníkovi, či si vyberie istotu za prijateľne vyššiu cenu, alebo zvolí lacnejší vabank.

MARIÁN PAVEL

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 496
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 173
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 699
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 786
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 992
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 529
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 772
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu