so stabilnou menou, vyriešením irackých dlhov i vývozom ropy.
Najprv treba zaviesť spoľahlivý prostriedok výmeny, píše týždenník The Economist. Napríklad, po konflikte v bývalej Juhoslávii Bosna nadviazala svoju menu na nemeckú marku, neskôr na euro. Nezáleži, aká mena to bude, podmienkou je, aby bola pevná. V Iraku je možné nadviazanie na kôš zložený z eura a doláru. Čistá dolarizácia by pre nestabilné ceny ropy v Iraku nebola najvhodnejšia.
Okrem stanovenia meny sa budú musieť v Iraku vyrovnať aj s minulosťou. Iracké dlhy sú značné, počíta sa s ich splácaním peniazmi za ropu. Odhady hovoria o takmer 104 až 130 miliardách dolárov, čo je asi štvornásobok ročného HDP krajiny. Okrem toho je tu „pokuta“ za napadnutie Kuvajtu v 90 rokoch 300 miliárd dolárov a ďalšie kontrakty za 57 miliárd dolárov.
Iraku sa časť dlhov odpustí a časť splátok sa pravdepodobne odloží na neskoršie obdobie cez Parížsky a Londýnsky klub veriteľov. Irak mal na kontách v Spojených štátoch 1,6 miliardy dolárov, tie sú však zablokované a určené na mzdy pre irackých úradníkov.
Slovensku dlhuje Irak na civilných pohľadávkach vyše milióna dolárov, ale ďalšie – vojenské pohľadávky – nie sú zverejniteľné. „O prípadnom odpustení irackých pohľadávok musí rozhodnúť vláda, ak by takýto návrh predložilo ministerstvo financií,“ povedal hovorca ministerstva financií Peter Papanek. Podľa neho je zatiaľ predčasné vyjadrovať sa k otázke odpustenia irackého dlhu. „Bude to závisieť od rokovaní s novou irackou vládou, ako aj od postoja Parížskeho klubu, kde je Slovensko členom,“ uzavrel Papanek.
(čtk, Economist, jog)
Irackej ekonomike vládne ropa
Iracká ekonomika výsostne závisí od exportu ropy, po Saudskej Arábii je to krajina s druhými najväčšími zásobami čierneho zlata. Zásoby Saudskej Arábie sa odhadujú na 261 miliárd barelov, iracké na 112 milárd barelov. Doteraz mohol Irak vyvážať ropu v programe OSN ropa za potraviny, ktorý sa končí v júni tohto roku. Irak patril ešte počas sankcií medzi desiatku krajín s najväčším vývozom ropy, obnovenie dodávok ropy sa nepredpokladá skôr ako v júni. Irak nevyváža ropu od začiatku americkej ofenzívy, predstavitelia americkej armády vyhlásili, že Irak sa môže za dva mesiace vrátiť k dodávkam 1,6 milióna barelov ropy denne, čo sú dve tretiny predvojnovej produkcie. Bez uznanej irackej vlády ju však ropné spoločnosti nebudú nakupovať zo strachu pred porušením sankcií zavedených OSN. Najväčšie iracké rafinérie sú na severe krajiny v Kirkúku, na východ od Bagdadu v centrálnej časti a v oblasti Rumajla na juhu. Iracký HDP odhaduje americká agentúra CIA asi na 60 miliárd dolárov v roku 2001, jeho skutočná výška sa môže líšiť.
(reuters, čtk)
Agentúra zadala prvú objednávku stavbárom
Prvú veľkú objednávku získala podľa očakávania od Americkej agentúry pre medzinárodný rozvoj (USAID) americká stavebná firma Bechtel za takmer 35 miliónov dolárov, tá sa však môže znásobiť na 680 miliónov dolárov. Bechtel bude odstraňovať poruchy na elektrických rozvodných, vodovodných a kanalizačných sieťach, postará sa aj o skvalitnenie irackých letísk. Slovenské firmy sa na obnovu môžu prihlásiť cez vyplnený dotazník vládnej agentúry Sario, zverejnený na internete. Podľa informácií z agentúry nie je stanovený časový limit na odovzdávanie dotazníkov, tie sa po zhromaždení dostanú na ministerstvo hospodárstva, ktoré uskutoční užší výber. Predpokladá sa, že slovenská strana ich postúpi Američanom. (tasr)