
Odborári so šéfom STV o prepúšťaní ešte nerokovali - ale včera to medzi nimi opäť iskrilo. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Účet si vypočuli aj odborárski šéfovia, ktorí s Rybníčkovými razantnými krokmi nie sú spokojní. „Komunikujeme len písomne,“ povedal Rybníček.
Aj na tlačovej besede to medzi šéfkou odborov Gabrielou Goliášovou a riaditeľom zaiskrilo. Odborári sedeli v hľadisku potichu. Keď sa Rybníček zmienil, že bývalý riaditeľ Milan Materák žiada, aby v jeho prípade bola dodržaná kolektívna zmluva, pre ktorú ho parlament odvolal, sa Goliášová nezdržala a slovne na Rybníčka zaútočila. „Je to tvrdá manipulácia!“ hovorila šéfka odborov, ktorá spolu s Materákom odsúhlasila pre vedenie neúmerne vysoké odstupné. Tvrdila, že Materák sa dovoláva len svojho práva na tri dni voľna, keď si bude hľadať nové zamestnanie. „Pán Materák už, chvalabohu, nie je problémom tejto televízie,“ odpovedal Rybníček.
Odborári okrem niekoľkých vyhlásení nijaký otvorený protest proti masovému prepúšťaniu v STV neuskutočnili. Od Rybníčka chcú menný zoznam prepustených, ten požaduje najprv spoločné rokovanie. Odborári však päť ponúk na stretnutie odmietli.
Rybníček je stále presvedčený, že atmosféra v STV je normálna. Zamestnanci sú nespokojní, ale pri takom zásadnom prepúšťaní je to podľa neho bežná situácia. „Všetky reformné kroky sú v súlade so zákonom,“ tvrdí. Odhaduje, že televízia by mala byť definitívne stabilizovaná do leta 2004.
MIRKA HOROBOVÁ
Rybníčkov vlastný odpočet* zrušenie tzv. zlatých padákov pre 1. a 2. stupeň riadenia,
* hromadné prepúšťanie,
* rušenie zmlúv,
* prepustenie väčšiny topmanažmentu,
* podanie trestných oznámení,
*zrušenie rôznych výhod: preplácanie MHD, presunutie prevádzkových hodín fitnescentra a kina v priestoroch STV na čas po pracovnom čase, rušenie rôznych účelových zariadení, ktorých má STV neúrekom.
* Na čo je hrdý: záchrana televízneho filmu Útek do Budína či vysielania majstrovstiev sveta 2003 v hokeji, Uragán zostáva v STV, hoci účinkujúci uvažovali, že prejdú do súkromnej televízie, lebo verejnoprávna im dlžila asi 300-tisíc korún, obnovenie charitatívnej akcie Konto nádeje, zakúpenie práv na futbalovú Ligu majstrov do roku 2006.
* Mnohé relácie boli zrušené alebo pozastavené, od 1. júna zmiznú z obrazovky hlásateľky.
* Vedenie STV odovzdalo finančnej polícii podrobné materiály týkajúce sa nevýhodných zmlúv na 12 relácií.
* Nadviazanie spolupráce s rakúskou ORF.
* Za prvý štvrťrok prerobila televízia oproti rovnakému obdobiu minulého roku o 32,8 milióna korún menej. Stále je v strate, mesačne ide o 38,5 milióna korún. (hr)